12.6.2014 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Moravě hrozí extrémní sucha, pomohou jen silné deště
Aby se chybějící vláha vsákla do půdy, muselo by intenzivně pršet několik dní po sobě, což meteorologové nečekají. Připomíná to Mladá fronta DNES s tím, že zejména oblast jižní Moryvy dostihlo letos sucho.
Podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu nemusí pomoci ani deště. „Navíc od pátku do neděle nemá pršet vůbec,“ přiblížil počasí v nejbližších dnech Münster. A odborník na výzkum globálních změn počasí varuje, že v takovém případě extrémní sucha kraji hrozí. „Aby se sucho zmírnilo, muselo by několik dní intenzivně pršet, aby se nenasákla jen vrchní vrstva půdy,“ říká Miroslav Trnka z vědeckého pracoviště CzechGlobe pro výzkum globálních změn. Nejhorší stav je nyní podle vědce na Znojemsku.
Zvýšený odběr pitné vody už zaznamenaly například Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK). „Lidé ji používají k zavlažování zahrádek nebo do bazénu. Je to sezonní záležitost, letos přišla brzo. Kapacita vodojemů je na to stavěná. Samozřejmě by lidi měli brát vodu s rozumnou mírou,“ řekl Vít Horecký z VaK Hodonín. „Vodu nám doplňují říční toky, muselo by být sucho několik sezon, aby nastal krizový stav,“ podotkl ještě.
Kromě Znojemska chybí vláha také na Břeclavsku a Hodonínsku. Zemědělci zatím zůstávají klidní. Na podobné stavy jsou prý zvyklí. „Nejsme na tom zatím tak špatně, abychom se museli obávat o úrodu,“ prohlásil například Martin Čech ze společnosti Sady Bzenec. Oproti tomu na Olomoucku už někteří sadaři hlásí kritický stav. „Měřili jsme množství spodní vody a máme nejnižší stav za posledních šest let,“ upozornil František Flášar z firmy Mohelnická zemědělská.
Nad zbytečným plýtváním vody by se měli podle Trnky zamyslet i lidé, kteří si napouští bazén. „Samozřejmě, pokud použijí místo pitné vody užitkovou, tak ji musí více chemicky upravit, ale obezřetné chování během období sucha je opravdu důležité,“ vzkázal.
Krajský úřad zatím s vydáním opatření kvůli nedostatku vody vyčkává. „Pokud tento stav bude trvat dalších několik dnů, pravděpodobně už nějaká nařízení vydáme,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Právě krajský úřad může zakázat používání pitné vody třeba k napouštění bazénů.
Nejhorší sucho postihlo podle Trnky jižní Moravu v letech 2011 a 2012. Tehdy zemědělci dokonce žádali stát o 750milionovou kompenzaci za bídnou úrodu. Sucho se podepsalo na téměř všech plodinách. „Tak špatný stav byl naposledy na konci devatenáctého století a nyní zatím nehrozí. Bude záležet na tom, jestli bude pršet. Je těžké odhadnout, jaká bude úroda,“ tvrdí Trnka.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava, foto Naše voda – Nina Havlová
12.6.2014 7.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě