18.6.2014 12.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Špičkový vědec z Německa zahájí v Budějovicích ojedinělý výzkum
Jak nakládají nejrůznější rostliny s kovy obsaženými v půdě či vodě, budou v Českých Budějovicích v příštích letech zjišťovat renomovaní vědci. Informuje o tom Českobudějovický deník.
V Biologickém centru Akademie věd ČR kvůli tomu vzniká zbrusu nové oddělení biofyziky a biochemie rostlin. Šéfovat mu bude špičkový německý biolog Hendrik Küpper. Ten dorazil tento týden na jih Čech ze svého předchozího působiště na univerzitě v Kostnici. S sebou si přivezl kamion naplněný speciálními laboratorními přístroji a vybavením v celkové hodnotě 27 milionů korun.
S jejich pomocí chce spolu se čtyřmi kolegy, které si do týmu vybral mezi zájemci z celého světa, docílit při výzkumu metabolismu kovů v rostlinách takových výsledků, které v budoucnu pomohou například odhadovat ekologická rizika, vylepšit způsoby hnojení či šlechtění zemědělských plodin nebo využívat rostliny k odstraňování toxických kovů ze zamořené vody a půdy. Ambiciózní projekt musí ale hned v začátku překonat nečekaně velkou překážku. Třebaže uspěl v grantové soutěži a měl získat 60 milionů korun z operačního programu Věda a výzkum pro inovace, ministerstvo školství výzvu v květnu nečekaně zrušilo. Profesor Küpper i Biologické centrum jsou přesto odhodláni původní záměr uskutečnit.
Zdroj: Českobudějovický deník (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
18.6.2014 12.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě