23.6.2014 8.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Sdružení Moře klidu prezentovalo vizi existence moře v Čechách
Společnou vizi vnitrozemského moře v severních Čechách, které by zaplnilo prostor v tamní krajině po vytěžení hnědouhelných dolů, prezentovalo v neděli 22. června v Praze občanské sdružení Moře klidu. Na místě byla i redakce portálu Naše voda.
Základní myšlenkou je přitom využít propadlinu mezi Českým středohořím a Krušnými horami vzniklou stále pokračující těžbou hnědého uhlí, bez ohledu na těžební limity. Všechny dosavadní revitalizační plány totiž stejně počítají s následným zaplavením vytěženého území, avšak bez nějaké celkové vize a vzájemné koordinace revitalizačních projektů těžebních společností. Sdružení přitom do plánů revitalizace přináší komplexní pohled, na jehož konci může být jedinečný krajinný komplex s řadou rekreačních možností i specifickým rostlinným a živočišným biotopem.
Vize propojení naší země s mořem je stará více než 100 let. Tehdy šlo ale o propojení s Jadranem, nyní by šlo o Baltské moře. Voda z něj by byla podle vize sdružení do ČR přiváděna zhruba 500 kilometrů dlouhým „slanovodem“ prostřednictvím potrubí o průměru čtyři metry. Objem „severočeského moře“ (viz ilustrační foto) by činil 7 až 10 milionů kubíků vody, podle toho, kolik uhlí by se před ukončením těžby reálně vytěžilo.
Rozsáhlá vodohospodářská díla obdobného typu nejsou přitom žádnou zvláštností. Zřejmě nejznámější je umělý ostrov v Dubai, řízené revitalizace a rekultivace krajiny pomocí rozsáhlé vodní plochy jsou ale známy i z Velké Británie, Švýcarska nebo Španělska. Podle sdružení ideu severočeského moře vítají zejména tamní obce, které by tím získaly důležitý impuls ke svému dalšímu rozvoji, což v regionu vytvoří nová pracovní místa.
V prostoru budoucího moře již také vznikají první s mořem související stavby, které buduje architektonická společnost Archwerk, která se mimo jiné věnuje navrhování a provádění vlastních experimentálních staveb, založených zejména na konstrukční a technologické jednoduchosti (jedna z nich v pozadí na ilustračním snímku). První takovou stavbou je již existující Maják Strupčice, další, Duchcovská marína, vznikne v srpnu letošního roku na místě bývalé Liptické vyhlídky u Duchcova. Půjde v zásadě o devítimetrové molo s devíti stěžni navozující dojem přístavu, které by mělo být vybudováno v průběhu víkendu ve dnech 16. až 17. srpna.
Na akci bude přítomna i redakce portálu Naše voda, stejně jako byla přítomna na nedělní prezentaci. Fotoreportáž z prezentace najdete na facebookové verzi našeho portálu, kde si také můžete udělat představu o projektu Moře klidu.
Naše voda – Petr Havel, foto naše voda – Nina Havlová
23.6.2014 8.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě