2.7.2014 8.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: Hrad Střekov a vodopády v okolí Ústí nad Labem
Ačkoli je město Ústí nad Labem spojeno v myslích lidí zejména s průmyslovou výrobou, nachází se v jeho bezprostředním okolí celá řada krásných přírodních lokalit s množstvím romantických vodopádů stékajících s místních kopců. Přesvědčila se o tom i redakce portálu Naše voda.
Reportáž z návštěvy a nabídku některých z těchto lokalit si můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Jednou z nich je Průčelská rokle, která vznikla erozivním působením Průčelského potoka. Ten pramení u obce Němčí v nadmořské výšce 620 m a ústí do Labe v Brné. Na třech kilometrech překonává výškový rozdíl 480 m a tvoří malebné kaskády (na ilustračním foto) a dva nepříliš známé vodopády, Průčelský vodopád a Výří vodopád. Výří vodopád je přitom nejvyšším vodopádem Českého středohoří a jeden z nejvyšších vodopádů v ČR. Jeho horní část je však téměř nepřístupná a také v době, kdy není mnoho vody (jako v současné době) nesnadno identifikovatelná. I tak je Výří vodopád vysoký 48 metrů. Lokalita je přístupná po zelené turistické značce z Brné nad Labem k Němčí, nebo po naučné stezce od Brné nad Labem přes Vysoký Ostrý a Novou Ves ke Střekovu. Tajemná romantika Průčelské rokle zřejmě byla jedním z inspiračních zdrojů německého romanopisce Karla Maye tak, jako celé okolí Ústí nad Labem, především však hrad Střekov.
Ten patří mezi nejlépe dochované zříceniny v ČR a tvoří výraznou dominantu Ústecka. Z ochozů Střekova je úchvatný pohled jak na město Ústí nad Labem, tak na tok řeky Labe pod znělcovou skálou, která je vysoká 100 metrů a na které byl Střekov vybudován v roce 1319 Janem Lucemburským jako ochrana plavby po Labi. Přímo pod hradem se nachází zdymadlo Střekov označované také jako Střekovská přehrada či jez, přičemž jde o poslední zdymadlo na Labi na území ČR a před cestou řeky do Severního moře, vybudované v letech 1923 až 1936. Samotný hrad Střekov je po navrácení v rámci restitučních procesů v současné době v majetku rodu Lobkowiczů, takže je dnes soukromou, avšak celoročně veřejně přístupnou kulturní památkou.
Milovníci adrenalinových zážitků mohou v blízkosti Ústí nad Labem navštívit také Budovský vodopád, cesta k němu ale není vhodná pro tělesně méně zdatné jedince a navíc je vhodné mít na nohou vhodnou obuv. Pěšinka k vodopádu totiž vede hraně svahu, který v blízkosti vodopádu ústí do rokle, která není nijak zabezpečena, a proto hrozí nebezpečí úrazu. Odměnou odvážných je nicméně pohled na 11m vysoký vodopád spolu se scenérií okolních čedičových stěn, které jsou vymílány dopadající vodou, čímž vzniká spodní výduť a převis vodopádu. V zimě, po delších mrazech, vytváří vodopád nádherný sloup ledu. Budovský vodopád se nachází ve Vlčí rokli hned pod obcí Budov.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto (scéna z Průčelské rokle) Nina Havlová
2.7.2014 8.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla