6.9.2011 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Nanotechnologie vytváří unikátní univerzálně použitelnou čistou vodu
Unikátní technologii čištění vody za použití nanotechnologie vynalezl český molekulární biolog Petr Carvan. Informuje o tom dnešní vydání deníku Hospodářské noviny.
Na první pohled se čistička vody vyvinutá molekulárním biochemikem Petrem Carvanem nikterak neliší od jiných podobných aparatur. Jedním potrubím do ní vtéká nahnědlá břečka a z kohoutku na druhé straně vytéká křišťálově průzračná voda. Jenže tahle voda je čistá tak,že neobsahuje žádné cizí příměsi, ale jen a pouze molekuly vody. Nic jiného totiž v této čističce speciální 3D nanomembrána s otvůrky o velikosti do jednoho nanometru na druhou stranu nepropustí. Vzniká tak, a to poměrně velmi levně,tekutina zcela unikátních vlastností, tzv. strukturovaná voda. Lze ji už teď využít řadou různých způsobů a stále se objevují nové a nové, jak vývoj a výzkum této technologie dále pokračuje.
„Molekula vody je v tomto systému filtrace nejmenší molekulou vůbec,“ vysvětluje Petr Carvan, vynálezce technologie hybridní selektivní membránové separace (THSMS AQ3 3D) a zakladatel a přednosta Výzkumného ústavu nanotechnologického (VÚN). „Stačilo tedy vyvinout a začít z nanovláken vyrábět, zatím jen v omezeném množství, prostorové mikrosíto s otvory tak malými, že jimi projdou jen molekuly vody. Tato naprosto čistá voda je minerálně nevyvážená a proto rozpouští a pohlcuje vše, s čím přijde do styku. Lidé jí proto také někdy říkají voda hladová. Když ji začnete někde používat, nebude zanášet potrubí, naopak je schopná ta jiždříve zanesená vyčistit. Lze s ní dokonale omývat různé povrchy bez použití dalších chemikálií, třeba oplachovat skleněné tabule před jejich slepením, vymývat lahve v pivovarech a jiných provozech, mýt auta v myčkách, prát téměř bez prášku na praní,“ vysvětluje vynálezce.
„Čistička by další použití našla v akvaparcích a veřejných i domácích bazénech, kde by snížila náklady na jejich provoz,“ pokračuje dál. „Mohla by také čistit vodu pro domy, chalupy nebo chaty, které nejsou připojeny na veřejný vodovod, ale mají nějaký zdroj jakékoliv vody – podzemní, povrchové, dešťové, odpadní. Příznivé vlastnosti takto vyčištěné vody, především to, že neobsahuježádné chemikálie, ani chlor, a přesto je zdravotně nezávadná, ji přímo předurčují pro využití v potravinářském průmyslu. Už se ale také na nás obrátila textilní továrna, wellness provoz, důlní společnost nebo třeba malé městečko a některé domácnosti,“ vypočítává Petr Carvan a upozorňuje na nízké náklady na takovou čističku: „Zařízení, které za 24 hodin přečistí deset kubíků vody, stojí kolem 650 tisíc, provoz vyjde asi na čtyři koruny za hodinu.
Další podrobnosti se lze dočíst v Hospodářských novinách ze dne 6.9. 2011, na str. 22
6.9.2011 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě