31.8.2014 6.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Rybník ve Vesci u Liberce čeká nejspíš úplné vypuštění
Odpověď na otázku, kudy přesně a proč hrází rybníka v libereckém Vesci stále prosakuje voda, přinese až úplné odčerpání rybníka. Teprve potom bude možné opravit narušenou hráz, uvedla mluvčí Liberce Zuzana Minstrová.
Na tom se v pátek shodla primátorka města Martina Rosenbergová na společné schůzce s ředitelem jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslavem Jarouškem.
Vodohospodáři a zástupci města plánují na pondělí 1. září přímo u rybníka schůzku také s rybáři, aby se dohodli na dalších společných krocích. Rybník bude muset být vypuštěn, ryby vyloveny.„Pro rybáře to bude trochu složité, protože podle mých informací se zde poslední výlov uskutečnil asi před padesáti lety a okolí Tajchu není uzpůsobené hromadnému výlovu. Jiné řešení ale nevidím,“ zdůraznil Jaroslav Jaroušek.
Dosud není důvod, aby primátorka odvolala vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity. Ten bude pro vesecký rybník zatím platit i nadále. Vodohospodáři společně s hasiči sice snížili hladinu plochy o více než 1,5 metru, hrází však voda stále mírně prosakuje.
„Protože jsme odčerpali tisíce kubíků vody, protržení hráze nyní nehrozí. Kdyby k ní ale i přesto z nějakých nepředvídatelných příčin došlo, měla by se voda rozlít maximálně po pozemcích kolem rybníka, a neměla by dosáhnout k domkům, které zde stojí. Nemělo by tedy dojít k žádným škodám na majetku a ani na zdraví místních lidí,“ zdůraznila primátorka Martina Rosenbergová. „Jak Povodí Labe, tak i město Liberec několikrát za den situaci přímo na místě monitorují,“ dodala.
V rybníku nyní zůstává přes 10 tisíc kubíků vody. Povodí Labe odhaduje spolu s odborníky z města Liberce, že voda zřejmě uniká některým již stářím zchátralým výpustním kanálem, který byl nejspíš před mnoha lety utěsněný betonovou plombou. Ten ale nemohou vodohospodáři opravit dříve, než bude Tajch bez vody. Rybník nemá funkční výpustní zařízení, proto musí být voda z něj přečerpána do Lužického potoka čerpadly. Podle Jaroslava Jarouška by to mohlo zabrat zhruba týden, další týden pak bude trvat oprava hráze. Začít chtějí vodohospodáři co nejdříve.
„Vedle akutního stavu je ještě potřeba do budoucna vyřešit další dlouhodobý problém kolem Tajchu. A tím jsou neuspořádané vlastnické vztahy. Bez jejich narovnání nelze čerpat protipovodňové dotace, které bychom mohli použít na celkovou rekonstrukci hráze. Proto příští týden ustanovím na radnici pracovní skupinu, jejímž úkolem bude urychleně řešit dané problémy tak, aby se mohla v budoucnu uskutečnit rekonstrukce hráze, spojená i s odbahněním, a aby toto oblíbené rekreační místo mohlo Liberečanům opět sloužit ke koupání a slunění,“ podotkla primátorka.
Hráz veseckého rybníka, který podle vodohospodářů vznikl v této podobě zhruba před šedesáti lety, začala prosakovat v pátek 22. srpna odpoledne. A už v noci z pátku na sobotu začali hasiči z hlavního města Prahy s přečerpáváním vody do Lužického potoka, aby snížili hladinu rybníka o přibližně 1,5 metru, a tím oslabili tlak vody na narušenou hráz. Pražští hasiči, kteří na rozdíl od libereckých vlastní velkokapacitní čerpadlo, skončili s přečerpáváním vody v neděli 24. srpna ráno.
Naše voda, ilustrační foto
31.8.2014 6.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství