2.9.2014 7.46, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Peníze z EU mohou pomoci k výstavbě přehrad
Strážiště na Střele, Ondřejovice na říčce Jelence nebo Amerika na Klabavě – to jsou názvy přehrad, plánovaných v Plzeňském kraji. Připomíná to deník Mladá fronta DNES šance na výstavbu se přiblížila s příslibem miliardových unijních dotací na boj se suchem.
Například na toku řeky Střely z Mladotic do Rabštejna má podle článku vzniknout přehrada s plochou 379 hektarů, což je jen o trochu méně, než mají Hracholusky. V Plzeňském kraji je vytipováno celkem deset takových území pro budování přehrad, které mají pomáhat v boji proti suchu i jako ochrana proti povodním.
Možnost zatopit turisticky cenné území je součástí takzvaného Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod, který má na svých internetových stránkách ministerstvo životního prostředí. A právě na zlepšení kvality vody a protipovodňová opatření má jít v příštích šesti letech z evropských fondů přes 21 miliard korun a možná ještě víc. Pravděpodobnost, že se některé projekty léta existující jen na papíře opravdu uskuteční, teď výrazně vzrostla. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) proto plánuje předložit s ministerstvem zemědělství a vnitra do konce září vládě klíčovou strategii pro boj se suchem.
Ne všude opatření narazí na souhlas místních. „Nedostatek vody hrozí, to já chápu. Také chápu, že se většina míst bude vzniku přehrad bránit. Pokud zodpovědní činitelé místo při řece Střele vyberou, je mi jasné, že s tím asi nic neuděláme. Ale jde nám o to, aby to pečlivě zvážili a neinvestovalo se jen proto, že máme peníze z evropské unie,“ říká starosta Mladotic Zdeněk Slach.
Vodohospodáři potvrzují, že je třeba v mnohem větší míře než dosud zadržovat vodu v krajině, nepustit ji hned pryč. „My přitom děláme pravý opak,“ vysvětluje šéf plzeňské pobočky Povodí Vltavy Miloň Kučera. Podle něj se voda z Česka naopak co nejrychleji pouští za hranice. „Zpevňujeme koryta, zrychlujeme odtok, místo abychom ho zpomalovali, abychom vodu v krajině udrželi. To, co nám vodu v krajině udrží, je i výstavba nádrží, které by měly mít do budoucna funkci nejen protipovodňovou, ale měly by sloužit i k zásobování vodou,“ doplnil Miloň Kučera.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – plzeňský kraj, foto Naše voda – Nina Havlová (tok Klabavy)
2.9.2014 7.46, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Ptačí hodinky se zúčastnilo už 23 tisíc dobrovolníků
Akt. 13.1.2025 9.07Rubrika: Statistiky a kauzy
Sokolov připravuje revitalizaci rybníků v Husových sadech i Areálu zdraví
Akt. 13.1.2025 8.58Rubrika: Rybářství a rybníkářství