2.9.2014 7.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Po patnácti letech má poldr v Mělčanech naději
Více než patnáct let trvá snaha Povodí Labe o regulaci říčky Dědiny v Mělčanech na Rychnovsku, aby ochránil Dobrušku a další obce podél toku říčky až po její soutok s Orlicí. Podle hradecké mutace Mladé fronty DNES se nyní tato šance přiblížila.
Z původně plánované výstavby retenční nádrže sešlo už před lety, kdy její stavbu zmařili ochránci přírody, Povodí Labe proto v posledních letech uvažovalo o výstavbě takzvaného suchého poldru. Tento týden proto na stavební úřad v Dobrušce podalo žádost o územní rozhodnutí na umístění stavby. Nádrži bude muset ustoupit jeden rodinný dům. „Poldr v Mělčanech bude schopen zachytit zhruba 3,2 milionů metrů kubických vody. Zatopená plocha bude při maximální kapacitě poldru tvořit území o rozloze 55 hektarů,“ popisuje mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.
Poldr by měla tvořit hráz široká přibližně 500 metrů, která bude stát zhruba 3 kilometry nad Dobruškou. Zástupci Povodí Labe už seznámili majitele sousedních pozemků. „Zahájili jsme také jednání s vlastníky jednoho rodinného domu v zátopovém území, který bude muset být v rámci stavby zdemolován,“ říká mluvčí Povodí. V příštím roce by už Povodí chtělo podat žádost o stavební povolení. Pokud se projekt nezbrzdí, stavba za odhadem 530 milionů korun by mohla být hotová do roku 2019. Povodí Labe na ni chce získat dotaci Ministerstva zemědělství z programu prevence před povodněmi.
Budoucí poldr by měl sice ochránit oblast před záplavami, nevyřeší ale problém posledních let, kterým je vysychání zásob pitné vody pro Hradec Králové a blízké okolí. Prameniště Litá a Mokré u Dobrušky totiž v posledních letech nestíhají vytvořit dostatečné zásoby podzemních vod. K jejich lepšímu zásobení měla podle odborníků pomoct právě nádrž Mělčany, kterou zmařili ochránci kvůli výskytu dvou vzácných rybek.
„Zásoby v prameništi Litá dlouhodobě klesají, je to změřený fakt. Existuje analýza, že kdyby na Lité vznikla vodní nádrž, puklinami v horninách, které tam jsou, by z ní voda prosakovala dolů a dotovala tak podzemní vody,“ vysvětlil už před dvěma lety šéf oddělení ochrany životního prostředí na hradeckém magistrátu Libor Rak.
Ekologům se ale nelíbilo, že uvažovaná nádrž Mělčany by vodou zatopila některé louky a zároveň narušila biotopy v řece Dědině, v níž žijí právě vzácná vranka a mihule. „Vranky žijí ve vodních tocích a mihule pak v sedimentu. Neměly by se tak kam přestěhovat, protože na jedné straně by byla nádrž a na druhé pak už město Dobruška,“ vysvětlil vedoucí správy Agentury ochrany přírody a krajiny pro Orlické hory David Rešl.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Hradecký kraj, foto Naše voda – Nina Havlová
2.9.2014 7.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
SVS loni zkontrolovala přes 600 prodejců kaprů, závadu zjistila u 2,5 pct
Akt. 13.1.2025 16.21Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Ptačí hodinky se zúčastnilo už 23 tisíc dobrovolníků
Akt. 13.1.2025 9.07Rubrika: Statistiky a kauzy