9.9.2014 14.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách
Do Karlových Varů se sjeli odborníci na minerální vodu
Více než 120 účastníků z 32 zemí se sjelo do Karlových Varů na konferenci MinWatt 2014 o minerální vodě. Unikátní je zejména v tom, že se jí účastní odborníci z mnoha oblastí, kteří studují minerální vodu od jejího vzniku, přes distribuci až po vliv na zdraví člověka, řekl dnes za pořadatele Zbyněk Hrkal z Ústavu hydrologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy.
„Jsou zde odborníci z mnoha oblastí ze všech kontinentů i profesní organizace. Důvod, proč uspořádat konferenci v Karlových Varech, je to, že Česká republika má asi největší tradici a historii v užívání minerálních vod a Karlovy Vary jsou symbolem českého lázeňství,“ uvedl Hrkal.
Česko disponuje unikátním územím, kde je možné najít prakticky všechny typy minerálních vod. „Stačí si vzít západočeský lázeňský trojúhelník, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně. Jsou kousek od sebe, ale každé město má úplně jiné prameny. Nedaleko jsou zase jáchymovské lázně s radioaktivními prameny. Velké Losiny mají zase sirovodíkové, Luhačovice zase prameny s vysokou mineralizací,“ vyjmenoval Hrkal.
Česko má ale další zvláštnosti. Přestože se v zemi vypije jen 48 litrů přírodní minerální vody na obyvatele za rok, jsou zde oblíbené ochucené minerálky, které jsou v jiných zemích spíše výjimkou. „Pokud by se započítaly i ty, tak by průměr spotřeby stoupnul na asi 100 litrů,“ doplnila předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková.
Přírodní minerální vody, které se dostávají zákazníkům na stůl, mají přitom velmi přísné pravidla pro distribuci. Voda se z hlubokých vrtů do lahví musí dostat bez jakékoli chemické úpravy.
Například prameny minerálky Mattoni Karlovarských minerálních vod, které jsou spolupořadatelem konference, jsou v Doupovských horách, v území vojenského újezdu, kde je krajina téměř nedotčená lidmi. Čerpání vody kontrolují digitální senzory, které odesílají údaje každých pět sekund.
Podle lékaře Zdeňka Zadáka přitom dnešní populace potřebuje pít minerální vody, aby si lidé doplnili chybějící minerály. Nedostatek některých iontů může mít za následek vážné zdravotní problémy.
V Česku se těží pro obchodní účely 12 minerálních vod a pět léčebných, které jsou ale většinou k dostání hlavně v lékárnách. Stovky dalších léčivých pramenů jsou pak v lázních. Jejich užívání je ale vhodné jen v místě a přímo z pramenů.
Zdroj: ČTK
9.9.2014 14.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách