11.9.2014 17.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Tipy na vodní výlety: Hrad Pořešín nad řekou Malší
S romantickým výhledem na tok řeky Malše lze spojit návštěvu hradu Pořešín. Učinila tak i redakce portálu Naše voda, fotoreportáž z akce si můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu.
Hrad Pořešín je možné navštěvovat opakovaně, pokaždé je totiž trochu jiný. Je tomu tak zásluhou občanského sdružení „Hrady na Malši“, které postupně, ale stále trosky původního hradu opravuje. Sdružení navíc rozšiřuje i zázemí v areálu hradu, návštěvníci se tak mohou na místě občerstvit, například tamní medovinou, nebo si prohlédnout místní minimuzeum.
Hrad Pořešín stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Malší, kde jsou dosud patrné trojí příkopy, které dělily opevněné místo na dvě předhradí a vlastní hrad. V jeho severní obvodové hradbě stávala u vstupní brány čtverhranná věž a naproti ní při jižní bráně, palác, z něhož se dochovaly jen zbytky zdiva a zlomek gotického portálu. Hrad založil na počátku 14. století nejspíše Bavor III. ze Strakonic. Před rokem 1312 byl na hradě purkrabím Jan z Vracova, r. 1312 se připomíná Přibek z Pořešína jako jeho nástupce. Kolem r. 1315 Bavor vyměnil Pořešín se svými příbuznými Vernéřem, Rackem a Přibíkem z Vitějovic za jejich hrad Vitějovice, který připojil k svému bavorovskému panství. Zmínění bratři se stali předky pánů z Pořešína. Za jejich nástupců, bratrů Markvarta, Přibíka a Ješka, patřilo k hradu 11 vesnic.
Markvartovým stejnojmenným vnukem pořešínská větev vymřela před r. 1423, Pořešín pak připadl králi Zikmundovi po r. 1434 jej získal Oldřich z Rožmberka. Ten dal hrad rozbořit, aby se nestal opěrným bodem jeho husitských protivníků. V popisu novohradského panství z r. 1541 se připomíná hrad Pořešín už jako pustý, takže v roce 1579 prodal Kryštof ze Švamberka Oldřichu mladšímu Svatkovskému z Dobrohoště už jen ves Pořešín.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
11.9.2014 17.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině