14.9.2011 10.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Filmy s „vodní tématikou“ na festivalu zemědělských filmů – III
Jak již jsme vás na portálu Naše voda informovali, ve dnech 17. až 21. října proběhne na České zemědělské univerzitě v Praze první ročník mezinárodního soutěžního festivalu dokumentárních filmů s tematikou přírodních a zemědělských věd a trvale udržitelného rozvoje.
Ve spektru zhruba 150 filmů tvoří významnou část filmy zaměřené na vodu či nakládání s ní. Zájemcům o ně přinášíme třetí část stručných anotací o obsahu jednotlivých snímků.
8. Earthships in Haiti (Zemělodě na Haity) – anglicky, 20 minut, USA
Film sleduje tým Michaela Reynoldse, Earthship Biotecture, který v Port -au-Prince, na Haiti postavil demonstrační Earthship – Zeměloď, v oblasti postižené zemětřesením. Společně s týmem se 25 Haiťanů zaučovalo, jak postavit dům odolný proti zemětřesní, jak vyřešit sběr vody, vybudovat uzavřený odpadový systém, jak využít solární panely. Stavba vyrostla z přírodních a recyklovaných materiálů,včetně plastových lahví, použitých pneumatik a sutě z budov zničených zemětřesením.
9. North Atlantic Fisheries Research (Výzkum severoatlantských oblastí rybolovu) – anglicky, 9 minut, Polsko
Celé věky jsou plody moře významnou součástí lidské potravy. V současné době mají moře význam zejména pro rybolov a chov ryb. Moře jednak poskytuje zdroj potravy, ale také v pobřežních oblastech vytváří pracovní příležitosti a zajištuje sociální a ekonomický blahobyt. S využitím relevantních vědeckých poznatků jsou zaváděny nové strategie. V dlouhodobém horizontu to bude mít přínos nejen proživotní prostředí, ale i pro samotný rybolov, protože jen zdravé mořské ekosystémy poskytnou hojnou produkci pro budoucí generace.
10. The Baltic – a Sea Mystery (Balt -tajemství moře) – anglicky, 21 minut, Polsko
Bylo Baltské moře v dávných dobách takové, jaké jej známe dnes? Jakou potravou se živí ryby v Baltském moři? Jak lze odhadnout velikost a polohu rybích populací v Baltském moři? Těmito a dalšími otázkami se zabývají vědci z Mořského výzkumného institutu v Gdyni. Institut představuje bohatství moří a oceánů a nabízí vzdělávací akce v Gdyňsém akváriu. Na plážích a korálových útesech se ti nejmladší návštěvníci učí všechna tajemství života.
11. EQUATOR – Rivers of the Sun (Rovník- Řeky slunce) – anglicky, 51 minut, Japonsko/nový Zéland
Největší deštný prales rozkládájící se v rovníkové Amazonii je kolébkou nespočetnýchživotních forem, které se v tomto světě v průběhu věkůvyvinuly. Monsuny narážející na pohoří And zásobují amazonské řeky nepředstavitelným množstvím srážek. Řeky se rozlévají a okolní lesy jsou po šest měsíců v roce zaplaveny. Zaplavené lesy jsou rájem pro bujný život, kteří se díky evoluci v tomto prostředí vyvíjejí v bezpočet forem.
Naše voda
14.9.2011 10.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě