25.9.2014 0.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Voda do Prahy teče 50 km štolou, stavba začala před půlstoletím
Vodní dílo Želivka, někdy také nazývané dle zatopené osady nedaleko hráze Švihov či Švihovská přehrada, je jednou z nejvýznamnějších vodohospodářských staveb v české historii. Nádrž je zásobárnou pitné vody pro Prahu a desítky dalších měst a obcí.
Před 50 lety, 25. září 1965, byla zahájena stavby štolového přivaděče pitné vody ze Želivky do Prahy.
Výběr informací o přivaděči pitné vody do Prahy a vodním díle Želivka:
– Otázka, jak dopravit pitnou vodu z poměrně vzdálené Želivky do Prahy byla jedním z největších problémů výstavby vodního díla. Po řadě sporů zvítězil projekt tlakového tunelového přivaděče. Původně zavrhovaný jako velmi nákladný získal podporu údajně proto, že se při jeho stavbě mohlo využít zkušených pracovníků z uranového průmyslu, kteří již kvůli zdraví nemohli těžit rudu.
– Více než 51 kilometrů dlouhá štola o světlém průměru 260 ceentimetrů začíná v úpravně vody v Nesměřicích u hráze a končí nedaleko Jesenice u Prahy, vede i pod koryty řek Sázavy a Blanice. Téměř celá štola byla vyražena hornickým způsobem.
– Přivaděč navazuje na úpravnu vody v Nesměřicích tzv. regulačním vodojemem a končí uzávěrovou komorou, kde se rozvětvuje do dvou potrubí průměru 1600 mm.
– Přivaděč je tlakový, v podstatné části opatřený betonovou obezdívkou, v místech přechodů a vyšších tlaků ocelovým potrubím upnutým do betonové obezdívky. Na několika místech přivaděče jsou odvzdušňovací komíny a vyrovnávací komory.
– Úpravna vody v Nesměřicích byla uvedena do provozu 25. května 1972 (od února následujícího roku zajišťovala pravidelné dodávky pitné vody). Voda je dodávána do úpravny z nádrže přes čerpací stanici, odběr vody z nádrže se provádí etážově ze dvou odběrných věží. Technologie úpravy vody je koagulační filtrace s dávkováním síranu hlinitého, pitná voda je zdravotně zabezpečena ozonem a chlorem. Upravená voda je odváděna štolovým přivaděčem do vodojemu Jesenice o celkovém objemu 200.000 m3.
– Z úpravny Jesenice je voda do Prahy vedena přívodním vodovodním řadem v délce 22 km, který obchází město z východu. Na něj jsou gravitačně napojeny vodojemy Chodov, Spořilov, Kozinec, Hostivař, Klíčov a Ládví I. V místě křížení s vodovodem Káraný jsou oba systémy spojeny.
– Majitelem vodárenské infrastruktury je Úpravna vody Želivka, a.s. (ÚVŽ), výrobu, distribuci a prodej pitné vody zajišťuje její dceřiná společnost Želivská provozní a.s. Majoritním vlastníkem ÚVŽ je hlavní město Praha (přes 90 procent), zbytek vlastní 64 dalších obcí.
– Stavbu přehrady si vynutil hrozící nedostatek pitné vody v rostoucí pražské aglomeraci. Řeka Želivka, která je levostranným přítokem Sázavy a pramení nedaleko Pelhřimova, byla vybrána jako potencionální zdroj pitné vody již v dřívějších plánech vodohospodářů, a to proto, že nabízela nejčistší vodu a z dostupných toků relativně nejsnazší možnost její ochrany. Protéká totiž poměrně řídce osídleným územím s malým průmyslovým zatížením.
– Přehrada byla vybudována v letech 1965 až 1975. Hráz dlouhá 850 m a přes 58 m vysoká vytvořila jezero, které zatopilo plochu přes 1600 hektarů. Délka vzdutí vodní hladiny je 39 kilometrů.
– Z hlediska objemu vody v zásobním prostoru (celkový objem nádrže představuje 309,0 mil. m3) i z pohledu odebíraného množství je VD Želivka největší vodárenskou nádrží nejen v ČR, ale i ve střední Evropě.
Zdroj: ČTK
25.9.2014 0.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla