24.9.2014 17.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
V brněnském kampusu vyměnili za 24 milionů vodovodní potrubí
Masarykova univerzita kvůli problémům s kvalitou vody nechala vyměnit potrubí v části bohunického kampusu. Informovala o tom Česká tisková kancelář.
Vzorky z 18 pavilonů v září otestoval Státní zdravotní ústav v Ostravě, podle výsledků už voda plně vyhovuje normám, oznámila dnes novinářům mluvčí školy Tereza Fojtová. Renovace 14 kilometrů potrubí si vyžádala téměř 24 milionů korun, přibližně o deset milionů méně, než univerzita loni předpokládala.
Problémy začaly před čtyřmi lety, kdy si studenti poprvé stěžovali na nedostatečnou kvalitu vody. Testy ukázaly, že voda sice nemohla ohrozit zdraví lidí, ale nesplňovala platné hygienické normy. Proto škola opatřila všechny kohoutky výstražnými cedulkami, zahájila zásobování kampusu balenou vodou a vyjednávala se stavebními firmami o nápravě.
V době, kdy se kampus projektoval a stavěl, se pro části vodovodních rozvodů běžně používalo potrubí z pozinkovaných ocelových trubek. Ukázalo se však, že zinek zhoršuje kvalitu vody. Stavbaři je proto nyní nahradili nerezovými trubkami.
"Po této zkušenosti už stavaři pozinkované potrubí nepoužívali ani u dostavby univerzitního kampusu a dalších budov, které na univerzitě v posledních měsících vznikaly," řekl ředitel Správy univerzitního kampusu Bohunice Pavel Brančík.
O náklady na výměnu potrubí se univerzita podělila se stavebními firmami. Škola vynaložila 14 milionů korun, zbytek přidali dodavatelé. Podle univerzity je to přijatelné řešení - sice zaplatila více, než se původně očekávalo, ale získala vyšší kvalitativní standard.
Kampus Bohunice patří k největším stavebním projektům vysokého školství ve střední Evropě. Na ploše 42 hektarů vyrostlo vzdělávací a výzkumné centrum pro 5000 studentů a přibližně 1000 zaměstnanců. Celkové náklady na výstavbu činí více než pět miliard korun. Další vědecké i komerční stavby za miliardy korun vznikají v okolí kampusu.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová