29.9.2014 18.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Ornitologové apelují na EU: Nestavte ochranu přírody v Evropě na druhou kolej
Česká společnost ornitologická (ČSO) spolu s ostatními partnery BirdLife žádá europoslance, aby odmítli mandát budoucího komisaře pro námořní záležitosti, rybolov a životní prostředí, pokud šéf evropské komise Jean-Claude Juncker nezaručí odpovídající ochranu přírody a životního prostředí v Evropě.
Portál Naše voda o tom informoval ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Deset nejvýznamnějších evropských environmentálních organizací, sdružených ve skupině Green 10, a podporovaných více než 20 miliony občanů Evropy, podle ČSO vytýká předsedovi Junckerovi, že staví ochranu přírody na vedlejší kolej. Struktura nové Komise, pověřovací dopisy nových komisařů i jejich výběr ukazují na vážné oslabení politiky životního prostředí a závazků EU k udržitelnému rozvoji, k účinnému využívání zdrojů, zlepšování kvality ovzduší, ochraně biologické rozmanitosti a k aktivitám na ochranu klimatu.
Green 10 zveřejnila 10 nejzásadnějších úkolů, jejichž řešení se nová evropská komise nesmí vyhýbat:
1. Vytvořit nová pracovní místa, přesunout daňovou zátěž z výroby na spotřebu a odstranit environmentálně škodlivé dotace pomocí nové ekonomické strategie založené na principu dlouhodobé udržitelnosti.
2. Zajistit, že Evropská unie přijme tři oddělené, ambiciózní a závazné cíle do roku 2030 pro obnovitelnou energii, emise skleníkových plynů a energetickou efektivitu.
3. Zastavit do roku 2020 zrychlující se ztráty přírodní rozmanitosti v Evropě.
4. Připravit komplexní politiku redukce nadužívání zdrojů, produktovou politiku a odpadovou politiku.
5. Přijmout opatření ke snížení používání pesticidů a nahrazení nebezpečných chemických látek.
6. Omezit znečištění ovzduší a schválit limity odpovídající nejnovějším zdravotním doporučením.
7. Ukončit odlesňování a degradaci lesů v Evropě i ve světě.
8. Postavit se všem pokusům o omezení sociálních a environmentálních standardů ve jménu volného obchodu (včetně takové dohody s USA a Kanadou).
9. Životní prostředí využít jako hlavní prioritu globálních rozvojových cílů k omezení chudoby.
10. Zajistit právo na informace, účast v řízeních a přístup k soudnictví pro občany Evropy.
„Nutnost ochrany přírody si uvědomuje stále víc lidí, současně je to oblast, ve které lidé Evropské unii věří. Zvláštní průzkum Eurobarometru 416 z 8. 9. 2014 ukázal, že navzdory ekonomické krizi 95 procent z 28 tisíc dotázaných občanů Evropy považuje ochranu životního prostředí za důležitou a že je třeba pro ni dělat více. Apelujeme proto na poslance Evropského parlamentu, aby naslouchali jasnému hlasu občanů Evropy a požadovali po Junckerovi náležitou reakci,“ konstatoval Vermouzek.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
29.9.2014 18.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony