30.10.2014 5.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
V Plané vznikla naučná stezka po místních zdrojích vody
V Plané na Tachovsku otevřeli čtyři kilometry dlouhou naučnou stezku po místních zdrojích vody Voda pro život. Na trase jsou třeba vodovodní řady z broumovských lesů a téměř 100 let starý vodojem.
ČTK to řekla Blanka Borůvková z Kulturního a okrašlovacího spolku KOS, který s pětitisícovým městem vůbec první místní stezku připravil.
„Naší snahou je přilákat lidi do města, aby Planá ožila a aby se dařilo podnikatelům,“ uvedla Borůvková. Téma stezky zvolil spolek podle toho, že město má hodně vodních ploch, zdrojů i technických rarit. „Velké téma je unikátní systém kašen, které zásobovaly město v 19. století. Dvě z osmi už zanikly. Jsou v řadě pod sebou a vedou přes celé město,“ doplnila. Ke kašnám patřil systém požárních hydrantů, který se nyní obnovuje.
Planá získává většinu vody z hraničních lesů. „Sto let stará broumovská prameniště jsou výborným zdrojem velmi kvalitní vody,“ řekla starostka Martina Němečková. Jen malá část vody jde z jiných jiných pramenišť, odkud dosud vedou částečně dřevěná potrubí. Místní firma Vodoservis má pronajaté potrubí a vodu distribuuje. „Planá tak není závislá na nadnárodních společnostech,“ dodala starostka.
Podle Němečkové tak má Planá jedny z nejnižších plateb za vodu v širokém okolí. Vodné a stočné je dohromady zhruba 50 korun za metr krychlový. Místostarosta Pavel Nutil upozornil, že kvalitní voda z broumovských lesů nepotřebuje žádnou úpravu, což ji zlevňuje. Město 15 kilometrů dlouhý přívod vody z lesů v minulých letech vyměnilo a plánuje ještě zrekonstruovat jímací systém.
Vodovod z broumovských lesů postavený na začátku minulého století vyprojektovala místní firma Braun. „Technicky nejcennější je začátek, tedy celý systém 13 jímacích studní s 15 prameništi v broumovských lesích, a konec, tedy vodojem Braun,“ řekl Nutil.
Vznik naučné stezky za více než čtvrt milionu korun podpořila dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Na trase je osm kamenných patníků, na nichž budou symboly ukazující propojenost života s vodou. Doplnilo je 15 dřevěných patníků a tři informační tabule.
Kulturní a okrašlovací spolek KOS funguje od roku 2010. Zajišťuje hlavně v Plané kulturní akce a usiluje o obnovu veřejné meteorologické stanice na náměstí, která na zachycená na starých pohlednicích.
Zdroj: ČTK
30.10.2014 5.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě