18.12.2014 11.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
Také Správa NP Šumava vyhlásila soutěž – Šumavská mozkovka 2014
Prezentovat přístupnou formou množství vědeckých a výzkumných projektů probíhajících v Národním parku Šumava (NP) je cílem dnes vyhlášení soutěže Šumavská mozkovka 2014. Informoval o tom mluvčí NP Jan Dvořák.
Do prvního ročníku této soutěže lidé z NP a CHKO Šumava oslovili několik vědců se žádostí, aby zpracovali svůj šumavský výzkum do takzvaného popularizačního textu. Ten musí být srozumitelný i pro širokou, laickou veřejnost, protože ta rozhodne o tom, který výzkum je nejzajímavější nebo nejsympatičtější. „Do 1. ročníku soutěže Šumavská mozkovka bylo vybráno pět výzkumů, které zpracovávali vědci z různých koutů České republiky. Vše museli vtěstnat na omezenou plochu dvou stran časopisu a museli se snažit to napsat tak, aby to zaujalo širokou, laickou veřejnost,“ informoval Dvořák.
„Články totiž budou hodnotit návštěvníci Šumavy, její fandové, ale třeba i ti, kteří na Šumavě ještě nikdy nebyli a znají ji jen z vyprávění. Autor, který dostane nejvíce hlasů, obdrží cenu Šumavská mozkovka 2014,“ dodává mluvčí. Cena bude opravdu originální, keramická plastika velmi vzácné houby mozkovky rosolovité, která připomíná lidský mozek. Tu vytvoří děti ze základní školy v Borových Ladech.
Nedílnou součástí bude i cena odborné poroty, která bude složená ze zástupců všech čtyř národních parků České republiky. „Ale hlavní a nejdůležitější bude ten výběr od široké veřejnosti. Vědec, biolog nebo zoolog by totiž měl svá bádání umět vysvětlit i laikovi, zaujmout ho a ideálně ho nadchnout. Lidé zase mají možnost seznámit se se zajímavostmi šumavské přírody, dozvědět se něco nového a poodhalit různá tajemství. Navíc je možnost získat zajímavou cenu a to bezplatné ubytování na víkend pro dvě osoby na Kvildě,“ říká autor soutěže Jan Dvořák.
Články jsou prezentovány v příloze zimního čísla časopisu Šumava a také na internetových stránkách www.npsumava.cz, kde je možné také hlasovat. Každý hlasující pak bude zařazen do slosování o ceny. Díky mediální spolupráci s Českým rozhlasem Plzeň budou vědci své soutěžní výzkumy prezentovat v průběhu ledna 2015 i v jeho vysílání.
„Taková soutěž tu určitě chyběla. Vždyť národní park je bezednou studnicí poznávání a objevování přírody. Každý rok tu nalézáme nová poznání, každý rok nás příroda Šumavy nějak překvapí. Chceme se o ta překvapení podělit se všemi milovníky Šumavy, a to dříve, než příslušná vědecká zjištění dojdou řádných vědeckých publikací, říká ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený. „Navíc je mi velmi sympatické, že jde o nekomfortní soutěž, kdy i vyhlášení výsledků proběhne v pátek 13. února někde v šumavské přírodě, bez nutnosti společenských obleků a dámských večerních šatů. Hlavní pozornost tak bude upřena jen a pouze na ty přírodní krásy a jedinečnosti, které tu na Šumavě máme,“ zakončuje Pavel Hubený.
Články přihlášené do soutěže Šumavská mozkovka 2014:
1) Vojtěch Čada: Letokruhy vypráví příběh o historii horských smrčin na Šumavě
2) Pavla Čížková: Je to mrtvý les nebo není?
3) Jan Holec: Chrám vzácných hub
4) Jakub Hruška a kolektiv: Odumření dospělého lesa po kůrovcové gradaci povodně nezpůsobuje
5) Hana Šantrůčková: Letokruhy vyprávějí
Co je mozkovka rosolovitá?
Je to velmi vzácná houba, která nápadně připomíná lidský mozek (na lustračním letáku). Roste jednotlivě nebo v malých skupinkách, v přirozených až pralesovitých typech lesů ve vyšších polohách na mrtvých kmenech a větvích buků, ale i jiných listnatých a dokonce i jehličnatých stromů. Ascotremella faginea, jak zní její latinský název, je zařazena v červeném seznamu makromycetů České republiky jako zranitelný druh a je chráněna zákonem. A ještě dodáme, že je nejedlá.
Naše voda, plakát NP Šumava
18.12.2014 11.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě