12.1.2015 8.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Jurečka diskutoval v Přerově o protipovodňové ochraně
Navýšení hráze U Tenisu nebo stavba zídek na nábřeží Edvarda Beneše či u firmy Kazeto jsou některá z protipovodňových opatření, která mají ochránit Přerov před padesátiletou vodou. Připomíná to Přerovský deník.
Jednání o protipovodňových opatřeních se podle deníku zúčastnil i ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle jeho názoru přitom představuje účinnou ochranu před stoletou vodou zejména stavba poldru v Teplicích nad Bečvou. Přerov, který zažil katastrofální záplavy v červenci roku 1997, ale také padesátiletou vodu v květnu 2010, má ochránit komplex čtrnácti staveb. Jednou z nich je záchytný profil nad Přerovem, jenž má zabránit tomu, aby naplavené kusy stromů a větví uvízly na lávkách, mostech či na jezu. „Naplaveniny poničily při povodních v roce 1997 lávku U Tenisu, ale hasiči je museli v roce 2010 odstraňovat také pod tehdejší konstrukcí Tyršova mostu,“ připomněl Jiří Zedníček z Povodí Moravy. Situaci by podle Studie Pobečví pomohl vyřešit lapač plavenin, jenž by byl umístěn na pozemcích obce Prosenice. „Hlavní proudnice, která by normálně unášela plovoucí materiál do Přerova, tak bude vychylována,“ doplnil. Kritickým místem bývá při povodních také rozvodna v Dluhonicích.
Stavbou, která v Přerově už před lety rozvířila emoce, je protipovodňová zídka na nábřeží Edvarda Beneše. Variant toho, kde by měla stát, bylo hned několik – kompromisním řešením je nakonec její umístění na pravé straně chodníku. Zídka by měla chránit také lokalitu u jatek – tedy mezi silničním a železničním mostem. Pod železničním mostem by pak mělo dojít ke zkapacitnění průtočného profilu.
Dvě stavby, které jsou s přípravou nejdál, by mohly být zahájeny už letos. „S ohledem na proces vydávání stavebních povolení má nejvíce nakročeno zídka na nábřeží Edvarda Beneše, která už má podanou i žádost na ministerstvo o financování. V těsném závěsu je zídka u Kazeta,“ upřesnil Jiří Zedníček. Podle něj se jedná o investice v řádech desítek milionů korun. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je v celé republice nachystána na protipovodňová opatření částka pět miliard korun. „Pokud dokážeme vypořádat majetkoprávní vztahy, jsme schopni realizovat klíčová opatření protipovodňové ochrany Přerova do roku 2017,“ podotkl.
„Pokud by ale nastala stejná situace jako v roce 1997, neobejdeme se bez funkčního poldru v Teplicích nad Bečvou. Problémem je, že existuje více variant a ty mají velký dopad na majetkoprávní vypořádání a na rozsah toho, co budeme muset vykoupit. Jakmile rozhodneme, kterou variantu budeme realizovat, zahájíme výkupy,“ zmínil.
Zdroj: Deník, regionální mutace střední Morava, ilustrační foto archiv Naše voda
12.1.2015 8.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Ždárské vrchy čeká několikaletá obnova rašelinišť
Akt. 16.1.2025 9.55Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Bagry začaly odstraňovat bahno z rekreačního rybníku Rosnička u Svitav
Akt. 16.1.2025 8.46Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině