2.3.2015 15.25, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Hašek: Jihomoravský kraj podporuje novelu vinařského zákona i výsadbu nových vinic
Jihomoravský kraj jednoznačně podporuje takovou novelu vinařského zákona, která povede k tomu, že hlediska prodeje sudového vína dostane „zelenou“ sudové víno, které bylo jednoznačně vypěstováno v podobě hroznů a vyrobeno v ČR. Uvedl to dnes na tiskové konferenci hejtman kraje Michal Hašek.
„Považuji za naprosto přirozené, že Česká republika bude chránit poctivé moravské a české vinaře, bude chránit jejich práci a vše, co se za těch posledních 25 let v této oblasti podařilo vybudovat,“ uvedl Michal Hašek. „Společně také vyzýváme místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše, aby ustavil pracovní skupinu, která bude řešit otázku daňových úniků v oblasti padělání, pančování nebo černého dovozu vína. Upozorňujeme na to vládu a konkrétně ministra financí už rok a v zásadě se stále nic neděje. Z našeho pohledu by dnešek měl být tím impulsem, kdy se problematika černého dovozu vína konečně začne řešit,“ řekl Hašek.
Jak konstatoval, alarmující odhady hovoří o daňových únicích v celkové částce dosahující 2,5 miliardy korun. „Jestliže chceme lepší výběr daní, tak to musí platit i pro oblast dovozového vína. Informoval jsem o tomto problému také ministra vnitra Milana Chovance. Navíc máme signály, že se právě do oblasti obchodu s vínem přesouvají aktivity takzvané lihové mafie. Jsme tedy přesvědčeni, že je zde třeba rychle a účinně zasáhnout,“ řekl Hašek, který zdůraznil, že je nutné, aby se pančování vína stalo trestným činem: „Čekali jsme iniciativu vlády, Jihomoravský kraj zřejmě využije možnost zákonodárné inciativy,“ uvedl hejtman.
Jihomoravský kraj podpoří také obnovu a výsadbu vinic a vinohradů. „Máme zde nové plánovací období EU a s tím souvisí možnost osadit 700 až 800 hektarů nově vinicemi plus jedno procento ze stávající výměry, která je v ČR,“ uvedl Hašek, který v rámci jižní Moravy navrhne radě a zastupitelstvu dotační program, jež by počítal přibližně s dotací do 200 tisíc korun na jeden hektar. „Dosud zde existovala státní podpora v oblasti rekonstrukce vinic a vinohradů, nově bychom tedy chtěli zřídit v této sféře podporu krajskou,“ uvedl. Jako další konkrétní opatření zmínil hejtman projekt výstavby nového národního vinařského centra, které bude součástí střední vinařské školy ve Valticích. „Budu prosazovat, aby jako součást tohoto nového národního vinařského centra vznikla do konce roku 2016 také speciální laboratoř, která by se věnovala analýzám vzorků vína jak domácího, tak dovozového,“ sdělil hejtman Hašek. Podobná laboratoř podle něj v současnosti na našem území neexistuje, a analýzy jsou velmi nákladně prováděny v zahraničí. Tato speciální laboratoř by přitom měla být k dispozici nejen domácím vinařům, ale také potravinářům.
Prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray upozornil, že skoro žádné rozlévané víno označované jako víno z Moravy nemá moravský původ. Podle něj narůstá černý trh s vínem. Podle studií, které si svaz nechal vypracovat, skončí nezdaněno zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává na zhruba 30 000 místech. Takové množství prodejců není podle něj možné za současných právních předpisů uhlídat. „Trápí nás klamání zákazníka, kdy je poškozováno dobré jméno moravských vinařů. Nikdo ale nemluví o omezení dovozu vína. Strašení, že zahynou vinotéky, je nesmysl,“ řekl.
Senátor Jan Hajda zdůraznil, že nejde o problém sudových vín, ale o to, že si chce určitá skupina zachovat svůj vliv na černém trhu. „Jednáme s Generálním ředitelstvím cel i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Vinaři chtějí solidní podnikatelské prostředí, jsme dohodnuti s celní správou, že se posílí kontrolní činnost. Nacházíme se v krizovém okamžiku – bud vytvoříme prostředí, že se vinařům bude vyplácet pracovat ve vinici anebo tady vytvoříme prostor pro skupinu překupníků. Jsem připraven podpořit jen takovou novelu zákona, která zabezpečí, že bude oceněna poctivá práce vinařů,“zdůraznil Jan Hajda.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
2.3.2015 15.25, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy