23.3.2015 10.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Muzeum pražského vodárenství navštívilo o víkendu 6 000 lidí
Návštěvnost Muzea pražského vodárenství, které bylo o uplynulém víkendu otevřeno zdarma pro veřejnost v rámci oslav Světového dne vody, lámala rekordy. Podle mluvčího společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáše Mrázka si prostory muzea přišlo prohlédnout téměř šest tisíc lidí.
„Zájem nás příjemně překvapil. Podle zápisů v návštěvní knize dorazili nejen milovníci vodárenství z Prahy, ale i z celých Čech,“ uvedl Mrázek. Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.
Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Letos expozici rozšířily dvě čerpadla, která doplnila ukázky čerpací techniky o stroje používané v nedávné minulosti. Exponáty jsou z roku 1955 a 1978. Novinkou je také „schodolez“ pro vozíčkáře, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.
Muzeum v loňském roce navštívilo přes jedenáct tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie nebo USA. Běžně je přístupné v rámci Zážitkové turistiky, a to každý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
23.3.2015 10.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace