24.3.2015 8.15, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Někteří vinaři se obávají zdražení vína
Milovníci vín i někteří vinaři se obávají toho, že zákaz prodeje zahraničního vína ze sudů zvýší ceny hroznů i vína, další to ale odmítají. Situaci rozebírá Břeclavský deník.
Vinařský fanda Vladimír Sedláček z Popic chystané omezení prodeje dovezených vín či vyrobených ze zahraničních hroznů nevítá. Podle připravované novely zákona už by se nesměla prodávat přímo ze sudů, ale pouze v obalech, které se nedají znovu naplnit. Sedláček je přesvědčený, že to machinacím s vínem stejně nezabrání. „Zahraniční víno se bude prodávat dál, jen v garážích a do jiných obalů. Omezení se mi nelíbí. Na druhou stranu, pokud to nepovede ke zdražení vína, pak jsou dobré způsoby balení, které zabraňují zvětrávání, praktické. Nenařizoval bych je ale zákonem nebo vyhláškou,“ uvedl muž, který je spoluorganizátorem popického putování Tour de sklep.
Zdražení vína i moravských hroznů, o které stoupne zájem, je reálné také podle trojnásobného Vinaře roku Josefa Valihracha. „Chystaná opatření, o nichž jsem četl, stoprocentně mohou zdražit moravské hrozny i víno. Poškodí to tak i poctivé vinaře,“ vyjádřil se včera Valihrach, který je nyní v zahraničí. Podle něj může v důsledku nárůstu cen dojít také k poklesu spotřeby vína.
Ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný má ale odlišný názor. „Podle mě to spolu nesouvisí. Daleko větší vliv na cenu hroznů i vína bude mít podle mě to, jaká bude úroda, než jakákoliv regulace prodeje sudového vína,“ reagoval Šťastný, který je členem představenstva republikového Svazu vinařů. Uvedené profesní sdružení chystané změny prosazuje. Stejně jako Šťastný. „Osobně to podporuji, musí se v tom udělat pořádek. Je evidentní, že s prodejem zahraničního vína ze sudů souvisí velké daňové úniky. S tím se musí něco dělat, ať jsou rovné podmínky pro všechny,“ apeloval.
A zdůraznil, že se rozhodně nejedná o úplný zákaz prodeje zahraničních sudových vín, jak si někteří mylně myslí. Tato vína by se i po přijetí novely mohla prodávat dál, ovšem pouze za předpokladu dodání v balení určeném ke spotřebě. Tedy například v PET lahvích. „Při současném systému se často vůbec nedohledá, od koho to víno je. S etiketou na obalu tam bude muset být jednoznačně uvedený výrobce,“ vysvětlil rozdíl Šťastný.
Ze zdražení vlivem prodeje v obalech strach nemá. „K mírnému nárůstu ceny dojde, ale podle mě ne více než o korunu. Strašení, že zkrachují vinotéky, tomu já nevěřím,“ odmítl šéf Vinných sklepů Valtice černé scénáře.
Zdroj: Břeclavský deník, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
24.3.2015 8.15, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony