16.4.2015 7.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Majitel odmítal napustit rybník. Teď mu to nařídil soud
Projednávání kauzy Bolíkovického rybníka u Okresního soudu v Třebíči skončilo verdiktem, podle kterého musí napustit rybník, který mají pronajatý tamní rybáři. Informuje o tom Třebíčský deník.
Rybník si rybáři před třemi a půl lety pronajali, aby jej nechali odbahnit a mohli užívat pro chov ryb. Majitel Jan Tkaný jim ho však odmítal napustit. U soudu tvrdil, že k vyčištění rybníka sice došlo, ne ale v takové míře, o jaké se s firmou Rybí líheň, která patří Místní organizaci Moravského rybářského svazu v Třebíči, na základě projektu při uzavírání nájemní smlouvy dohodl. „Byla to smlouva s rozvazovací podmínkou, která ukládala, že rybník musí být do konce roku 2013 odtěžen podle projektové dokumentace, což se nestalo. Rozdíly mezi skutečným dílem a projektovou dokumentací jsou prokazatelné, což potvrdili i svědci,“ řekla u soudu právní zástupkyně Jana Tkaného Božena Kristiánová.
Odlišnosti jsou patrné také podle majitele rybníka. „Bezpečnostní přeliv je o dvacet centimetrů níž, než měl být. Při každé větší vodě to přeteče až na sousední zaseté pole,“ mínil Jan Tkaný. Kromě toho je vypouštěcí zařízení, takzvaný požerák, po stavebních úpravách údajně jinde, než udávala projektová dokumentace. Podle majitele rybníka o jeden a půl metru.
Největší nesoulad panuje u odtěženého bahna. Pracovníci firmy Kavyl z Mohelna ho z rybníka sice odvezli, zdaleka však ne všechno. U soudu to pak vysvětlovali tím, že projekt s takovým množstvím bahna, jaké v rybníce skutečně bylo, nepočítal, a bylo nutné odtěžit pouze tolik, na kolik Rybí líheň měla peníze.
Třebíčští rybáři dali na opravu z vlastních zdrojů milion a osm set tisíc korun, dalších necelých šest milionů dostali od Ministerstva zemědělství formou dotace. Stejně jako nájemní smlouva však mělo i poskytnutí dotace své podmínky. Jednou z nich bylo, že rybáři musí vyčištěný Bolíkovický rybník užívat k chovu ryb. To se však nestalo, protože ho majitel odmítal napustit. „Rybáři do toho dali už téměř dva miliony korun, pan Tkaný nic. Už dříve se vědělo, že se bude odbahňovat jen do výše prostředků rybářů a dotace,“ řekl právní zástupce Rybí líhně Michal Šalomoun.
„Dřív šlo rybník přejít suchou nohou, po opravě byl připraven pro chov a byl zkolaudován. Nájemní vztah tudíž trvá a pronajímatel je povinen rybník napustit, protože on jediný to z vodoprávních norem může udělat, a proto musí,“ zdůraznil právník.
Zdroj: Třebíčský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
16.4.2015 7.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzyAktuality
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Ždárské vrchy čeká několikaletá obnova rašelinišť
Akt. 16.1.2025 9.55Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině