21.4.2015 16.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Na Josefovských loukách proběhne v sobotu Vítání ptačího zpěvu
Ptačí park Josefovské louky, rezervace, kde Česká společnost ornitologická (ČSO) obnovuje bohatou mokřadní krajinu, překypuje životem. Podle ředitele ČSO Zdeňka Vermouzka se tak z dříve nezajímavé tuctové krajiny se stává přírodní ráj lákající nejen ptáky, ale i jejich pozorovatele.
Na Josefovské louky se slétávají desítky druhů ptáků, z nichž některé jsme tu nikdy předtím neviděli. Jarní vydatná řízená závlaha sem přilákala i takové druhy jako bizardní kachnu lžičáka pestrého, největšího krasavce mezi bahňáky jespáka bojovného nebo nohatého vodouše tmavého. Počet druhů ptačího parku se tak rozrůstá na 154 druhy.
Ponechání kousku přírody na několik měsíců v roce vodnímu živlu přináší zázraky. Přes některé nedůvěřivé postoje místních hospodářů louky zůstávají loukami, které bude možné na začátku léta posekat. Zamokřené však navíc dají život ptákům a všem dalším složkám přírody. „Trvale zde máme bekasiny, poprvé zahnízdil ledňáček, opět se na tahu zastavili jeřábi a denně se mění složení táhnoucích bahňáků,“ vypočítává správce rezervace Břeněk Michálek. „Největším letošním úspěchem by bylo zahnízdění čírek modrých, menších vzácných lučních kachniček, které se na Josefovských loukách zdržují, a hnízdění vypadá velice nadějně. Josefovské louky se stávají lokalitou celostátního významu.“
Ptačí park není lidem uzavřen, ornitologové ale od návštěvníků očekávají, že se budou k přírodě chovat ohleduplně. To bohužel neplatí pro některé motorkáře, kteří se na svých silných strojích prohánějí i v nejcitlivějších částech parku. „Motorkáře se nám nepovedlo přesvědčit, z našich snah o rozumnou domluvu si nic nedělají. Ve spolupráci s Městem Jaroměří jsme tedy bohužel museli zavést zákaz vjezdu na Josefovské louky,“ vysvětluje Michálek. „Návštěvníky se zájmem o přírodu a ochotou ji respektovat ale stále vítáme. Pěší vstup, jízda na kole ani na koni omezeny nejsou, v době hnízdění doporučujeme procházku po valu Nové Metuje v severní části parku.“
Zájemci o organizovanou návštěvu s průvodcem jsou zváni v sobotu 2. května od 8 hodin na Vítání ptačího zpěvu.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
21.4.2015 16.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině