27.4.2015 6.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Hradec Králové a Dobruška se připravují na rizika sucha
Pouze tři česká města byla zatím vybrána do programu s názvem „Adaptace na změnu klimatu“. Jak přitom píše deník Mladá fronta DNES, dvě z nich Hradec Králové a Dobruška. Důvodem je zvlášť hrozba sucha, jež bude v budoucnu nesmírně vážná hlavně pro Hradec.
Proto není náhoda, že právě Hradec byl spolu s Dobruškou a Berounem vybraný do pilotního projektu programu nazvaného Adaptace na změnu klimatu. Možné hrozby se budou identifikovat, aby města stihla vytvořit krizové scénáře. Česko však stále jen dohání Evropu, kde se již konkrétními dopady klimatických změn zabývají týmy expertů a rizika nikdo nebere na lehkou váhu. „Našemu městu bohužel hrozí období sucha, ale současně i nadbytek vody. Oboje vnímám jako velkou hrozbu, proto jsme se také do programu zapojili,“ říká dobrušský starosta Petr Tojnar. „Když nebudeme zachycovat vodu jako naši předkové, špatně to dopadne. Já si myslím, že nejen Dobruška, ale celá široká oblast se může potýkat spíš se suchem,“ navazuje místostarosta Petr Poláček.
„Hradec Králové má příznivé klimatické podmínky a rizika živelných pohrom nejsou velká, nicméně je velmi důležité nepolevovat v preventivních opatřeních a tím snižovat negativní dopady klimatického vývoje,“ upozorňuje mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková, podle které pohromám nelze zabránit, ale město může vhodným souborem opatření snižovat jejich dopady: „Například zvýšením úlohy zeleně, zajištěním pitné vody v dostatečném množství a dalšími opatřeními, která by měla být realizována včas.“
O tom, že město si hrozbu uvědomuje, svědčí vznik dokumentu Hradec Králové ve stínu klimatické změny. Následující řádky by možná měli vynechat citlivější lidé. Hradecko prý patří mezi oblasti, kterým v poměrně nedaleké budoucnosti hrozí velmi vážný nedostatek vody. „V případě, když se naplní negativní scénáře, zcela nepochybně se stane, že bude ohroženo zásobování obyvatel Hradce pitnou vodou,“ upozorňuje ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder.
Poplašná zpráva? Zarážející je, že přesně to si myslí téměř polovina obyvatel. Pouze 54 procent lidí se domnívá, že jejich městu hrozí některé z projevů klimatických změn a jen 10 procent vnímá vážněji sucho před povodní. Jenže dokument Hradec Králové ve stínu klimatických změn strach lidí obrací naruby. Povodně rozhodně nebagatelizuje, i když zmiňuje, že město je před nimi relativně dobře chráněné. Sucho je však vážnější problém. „Zásadním úkolem je stabilizovat průtoky na tocích a zdržet vodu v krajině tak, aby se vsakovalo její větší množství,“ stojí ve zprávě. Zpráva současně navrhuje i poměrně obsáhlý výčet konkrétních opatření, jak nedostatek vody oddálit. „V krátkodobém horizontu je nutné uvažovat v rozšíření programu na šetření vodou, omezit závlahy a zajistit i recyklaci splachové a přečištěné odpadní vody,“ píše se ve studii.
Experti připravili dva scénáře -optimistický a pesimistický – jenže ani ten první není příliš radostný. „Podle toho optimistického bude v Česku sice pršet pořád stejně, jenže mnohem více v zimě, kdy půda není schopná do sebe vodu vstřebat,“ pokračuje Rieder.
Obyvatele středního toku Labe, který je nejohroženější oblastí, navíc může potkat i jiná nepříjemnost coby vedlejší produkt suchého období. Mluví se o dočasném zdražení vody, v nejhorších obdobích může cena stoupnout dokonce až desetinásobně. Česko má podle doporučení odborníků rovněž chránit přirozené podzemní rezervoáry či přečerpávat vodu z vlhčích oblastí do těch vyprahlých.
„Musíme být připraveni, až to přijde. Nikdo zatím nedokáže říct kdy, ale přijde to. Zatím mluvíme řádově o desítkách let, to ale neznamená, že katastrofální sucho nemůže klidně nastat letos na podzim. U počasí je vždycky lepší počítat s tou horší variantou,“ vysvětluje Rieder, jenž navrhuje například opatření, které mohou těžce nést hlavně živitelé „hradubické“ řevnivosti: „Třeba Hradec Králové by mohl problémy řešit z pardubické soustavy.“
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Hradecký kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
27.4.2015 6.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla