30.4.2015 8.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Kormoráni podle expertů za úhyn ryb v Plumlově nemohou
Za úhyn zhruba 300 ryb v přehradě Plumlov, o kterém jsme na Naší vodě, informovali, údajně mohou kormoráni. To ale podle deníku Mladá fronta DNES odmítají ornitologové a rybářům vzkazují, ať nechají udělat rozbory, zda na vině není třeba otrava.
Mrtvá těla ryb začala voda ke břehům nádrže vyplavovat před několika dny. Nejhorší situace je nyní u výpusti z přehrady, kde se uhynulé ryby mísí s větvemi, odpadky a dalšími naplaveninami. Jednatel prostějovské pobočky Moravského rybářského svazu Pavel Müller potvrdil, že jde o karasa stříbřitého. Počet mrtvých kusů odhaduje již na tři stovky. „Kyslíková otrava to není, a tím pádem to ani není pohroma pro vodu. Asi to byli kormoráni. Lovilo jich tady kolem padesáti. Mrtvé ryby jsou zaplísněné a některé mají drobné rány a jsou poškrábané,“ popsal situaci Müller.
S tím ovšem nesouhlasí místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. „To zní dost divně a podobný případ neznám. Kormorán neloví ryby pro zábavu jako člověk, ale proto, aby je sežral. Nikde jinde v okolí o tak velkém úhynu a pouze jednoho druhu ryby nevím, takže bych viděl spíš jiný důvod. Ryba mohla špatně přezimovat, tím pádem je oslabená a má sníženou imunitu třeba vůči plísním. Nebo to mohla být nějaká otrava,“ uvažuje Šafránek. Rybářům proto doporučuje, ať nechají udělat rozbory. „Rozbory jsme nedělali, těla jsou rozložená,“ reagoval jednatel rybářů.
Starosta Plumlova Adolf Sušeň ví o tom, že kormoráni k přehradě občas přiletí. „Neslyšel jsem ale, že by zabíjeli ryby. V současné době nevím ani o žádném jiném problému například okolo nějakého znečištění vody,“ řekl.
Další záhadou je to, jak se vlastně karas do Plumlovské přehrady dostal. „Nevíme to. My jsme sem násadu nedávali,“ tvrdí jednatel rybářů Müller. Karas stříbřitý podobně jako střevlička východní je nepůvodní invazivní druh. Podle Petra Loyky, který na přehradě působí jako biologický dozor, se sem mohl dostat s násadou jiných ryb, z výše položených vod nebo záměrně. „Bohužel to není ojedinělé. Karásek například zůstane v malém rybníku po výlovu nebo v okrasném jezírku, které se na zimu vypouští, a tak ho majitel přenese do přehrady. Zde ale vysloveně škodí a větší množství karasů může mít negativní vliv na kvalitu vody podobně jako cejn,“ řekl Loyka.
Sám se přiklání k vysvětlení, že karasy na Plumlově opravdu zlikvidovali kormoráni. Ostatní druhy ryb jako kapři, líni, štiky, candáti nebo sumci ovšem přežili. Proč útok ptáků dopadl pouze na jeden jediný druh? „To, že se zatím neobjevily další poraněné nebo poklované ryby, neznamená, že nejsou někde u dna a že časem nevyplavou na hladinu,“ míní biolog.
Plumlovská přehrada, kdysi vyhlášená rekreační oblast, prošla v minulých letech obnovou. V minulosti zde vodu otrávily jedovaté sinice a vyhnaly odsud lidi. Úřady se pustily do čištění nádrže, bagrování dna a výstavby mokřadů, což stálo stovky milionů korun. Od loňska je nádrž opět napuštěná. Vodohospodáři proto zpozorněli, když se nyní u břehů začaly objevovat mrtvé ryby. „Povodí Moravy dostalo informaci o úhynu ryb z důvodu poranění od kormoránů od Moravského rybářského svazu, který na Plumlově hospodaří. Celou situaci monitorujeme, a pokud by docházelo k dalším úhynům, budeme vyžadovat další informace. V současné době průběžně odklízíme uhynulé ryby,“ uzavřela mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.
Zdroj: MF DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
30.4.2015 8.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině