15.5.2015 12.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Voda bude největším problémem 21. století
Nedostatek vody a následné omezení zemědělské produkce je největším celosvětovým problémem 21. století. Podle analytické společnosti Colosseum to uvedla ve své zprávě americká banka Bank of America Merrill Lynch.
Zpráva uvádí, že se nejedná jen o nějaké regionální sucho, ale o trend, který zasáhne téměř každého člověka. Nedostatek vody bude mít vliv na to, co jíme, jakým způsobem jídlo upravujeme, kdo má dostatek jídla, a dokonce i na výslednou chuť potravin. Následující obrázek ukazuje, jaký dopad bude mít zvýšení teploty o 3°C na výnos plodin.
Podle analýzy Světového institutu zdrojů (WRI) čelí v současné době celkem 37 zemí světa extrémně vysoké úrovni vodního stresu. Tedy země, jejichž poměr je vyšší jak 80 % a situace se dále zhoršuje. Pro mnohé by tedy zcela jistě mohla být zajímavá možnost investice do životodárné tekutiny. Investice do burzovně obchodovaných fondů, které jsou postavené „na vodě“, neznamená, že se hodnota fondu odvíjí od aktuální ceny vody, ale je závislá na ceně akcií firem, které se zabývají například úsporou nebo ošetřením vody a v neposlední řadě i společností, které dodávají nové technologie do vodárenského průmyslu.
Největším takovým fondem s celkovým spravovaným objemem aktiv o velikosti 858 milionů dolarů je Powershares Water Resources Portfolio (PHO). Fond investuje do amerických firem, které vyrábí produkty určené k ochraně a čištění vody pro domácnosti, obchod a průmysl. Druhou možností je fond First Trust ISE Water Index Fund (FIW). Fond sleduje 36 největších amerických firem podnikajících v průmyslovém odvětví pitné a odpadní vody a spravuje 193 milionů USD. Třetím, ale za to globálním hráčem, je fond Guggenheim S&P Global Water ETF (CGW). Své portfolio má ze 40 % nasměrováno do komunálních distributorů vody a globální diverzifikace je následovná: 55 % západní Evropa, 30 % Severní Amerika a 12 % Asie. Fond má ve správě 373 milionů amerických dolarů.
Zdroj: Colosseum, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.5.2015 12.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině