16.6.2015 14.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Kompletní výsledky rozborů prokázaly kontaminaci vody v Trnové
Kompletní výsledky rozborů prokázaly kontaminaci vody v Trnové u Prahy, kde od pátku platí zákaz používání pitné vody. Porušeny jsou mikrobiologické ukazatele, řekla ČTK Libuše Polanská z krajské hygienické stanice. Potvrdily se tak předběžné rozbory, na jejichž základě hygienici zakázali vodu používat. Ve vodě je zvýšené množství bakterií.
„Seznámíme provozovatele s výsledky a budeme s ním dál jednat,“ uvedla Polanská. Společnost Reinwasser by měla podle ní zajistit dezinfekci a upravit technologii tak, aby voda odpovídala normám. Právník firmy Tomáš Kubík ČTK řekl, že se k výsledkům vyjádří, až obdrží závěrečný protokol. Už předběžné rozbory byly pro společnost překvapením, protože podobné problémy se podle Kubíka nikdy neobjevovaly. „My se teď snažíme co nejrychleji té věci přijít na kloub. Udělali jsme si dnes odběry, jenomže naše první výsledky budou nejdřív ve středu,“ uvedl Kubík.
Kde se bakterie ve vodě vzaly, je záhadou i pro starostu Štefana Moravčíka (nez.). „To je ojedinělý případ, že se tam vyskytly bakterie. To nikdy nebylo, přitom vzorky se odebíraly často,“ řekl. V obci zhruba se 130 obyvateli mají nyní lidé přistaveny dvě cisterny.
Situace v Trnové je podle hygieniků v regionu spíše výjimečná. Zákazy bývají sice ojediněle vyhlašovány i jinde, ale většinou kvůli chemickým ukazatelům. „Třeba překračují limity dusičnany, takže je vydán zákaz s tím, že je možné se vodou mýt,“ řekla Polanská obecně k situaci v regionu. V případě Trnové lidé vodu nesmějí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat. Podle hygieniků lidem hrozí střevní potíže.
Voda v Trnové je podle Polanské nevyhovující v řadě mikrobiologických ukazatelů. Hygienici v ní odhalili bakterie běžně se vyskytující v povrchových vodách. „Je tam pozitivní biologický nález, to znamená, že tam jsou mikroorganismy, které se vyskytují v povrchových vodách, jsou tam živé organismy, celkové organismy, takže to svědčí o tom, že ta úpravna asi není dostatečně funkční,“ předpokládá Polanská. Starosta si ale myslí, že se kontaminovaná voda mohla dostat do vodovodu i odjinud.
Kubík poukázal na to, že hygienici provedli odběry v úterý a zákaz byl vyhlášen v pátek odpoledne. Jestli výsledky rozborů nelžou, pak je podle něj podivné, že v obci nikdo neonemocněl. „Do té doby by se muselo něco projevit,“ míní. Zákaz navíc podle něj spousta lidí přes víkend ignorovala nebo o něm nevěděla, protože voda v cisterně údajně skoro neubyla.
Lidé v Trnové platí 162 korun za tisíc litrů vody, což je dvojnásobek republikového průměru. Podle Moravčíka se kvůli tomu někteří odběratelé s provozovatelem soudili. Oprávněnost ceny podle starosty prověřuje Generální finanční ředitelství, závěry ale ještě nejsou známy. Podnět mu daly obec a občanské sdružení Brdy ČR – žijme lépe. Firma podle Moravčíka tvrdí, že cena vody odpovídá nákladům na čerpání z Vltavy, čištění a podobně. „Jenom než to vytlačí nahoru do obce, je prý stojí 50.000 korun měsíčně,“ dodal starosta.
Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy. Na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích a Bubenči. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.
Zdroj: ČTK
16.6.2015 14.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině