7.8.2015 14.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Zbytečná panika: Hradec další vodu z Pardubic nepotřebuje
Teze o tom, že obyvatele Hradce Králové zachrání před nedostatkem pitné vody pouze další zvýšení odběrů vody z Pardubic, jsou nepravdivé. V reakci na články o tomto riziku to dnes uvedl pro portál Naše voda předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Hradec Králové (VaK) František Barák.
Za šířením informací naplňující pojem poplašné zprávy stojí nejspíš podnikatelské a lobbistické úmysly živené některými osobami z hradeckého nebo pardubického regionu. Jednou z nich je zřejmě i tamní ekolog Michael Pondělíček, podle jehož vyjádření mají obyvatelé Hradce králové „velmi nízké povědomí o tom, že by jejich město mohlo být něčím ohroženo,“ nebo snaha okolních vodohospodářských společností prodat Hradci více vody.
„Hradec Králové má ale vody dost,“ konstatuje Barák, jehož vyjádření v médiích, která o hypotetickém riziku informovala, kupodivu chybí, ačkoli se problém dotýká právě VaK Hradec Králové. Dominantním zdrojem pitné vody je pro Hradec podle Baráka oblast Litá, odkud VaK distribuje pitnou vodu ze zdrojů podzemních vod. Kvůli ochraně zdrojů podzemních vod v rámci opatření Natura je nicméně v období léta, tedy od 15.3 do 15.7. každoročně omezeno čerpání těchto zdrojů na základě legislativy ministerstva životního prostředí (MŽP), a proto hradečtí vodohospodáři z celkové potřeby 8 milionů kubíků zhruba jednu čtvrtinu, tedy asi 2 miliony kubíků pitné vody dokupují, a to od vodohospodářů z Chrudimi nebo z Náchoda. Důvodem je ale i skutečnost, že hradečtí potřebují tvrdou vodu z podzemních zdrojů částečně naředit vodou měkkou, která je pro potřeby obyvatel vhodnější, například při praní.
Teze o využití zdrojů pitné vody pod Hradcem pro potřeby obyvatelstva, o které se údajně uvažuje, je dalším nesmyslem. „Voda pod Hradcem je totiž velmi nekvalitní,“ podotýká Barák. Stejně tak nereálné jsou úvahy o využití šesti miliard korun z evropských dotací, které by bylo možné použít na zvýšení kapacity přivaděčů vody do Hradce Králové. Tyto peníze totiž nejsou k dispozici, neboť MŽP pro současné programové období 2014 až 2020, jak potvrdil zástupce ministerstva již letos na jaře na konferenci ke Světovému dnu vody, snížilo oproti předchozímu období finanční podporu vodohospodářství na téměř jednu třetinu.
Jediným problémem VaK Hradec Králové je možný pokles hladiny spodních vod ve zmiňované lokalitě Litá. Tyto spodní vody se doplňují především z pomalu tajícího sněhu na počátku jara, a pokud by například v následující zimě žádný sníh nenapadl, bylo by zásobování Hradce Králové v létě 2016 skutečně ohroženo. To ale především kvůli stávajícím limitům při odběru podzemních vod, které stanovuje MŽP a které má také kompetenci udělat v odůvodněných případech při čerpání podzemních zdrojů vody výjimku. To je ale úplně něco jiného, než jak o situaci doposud informovala tuzemská média.
Naše voda, foto Naše voda (ČOV Hradec Králové) – Nina Havlová
7.8.2015 14.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině