16.9.2015 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Rok půdy oslovuje i nezemědělce
V pořadí čtvrté Selské slavnosti pro rodiny s dětmi, jejichž součástí byl i seminář na téma „Chráním půdu správně?“, se uskutečnily druhou zářijovou sobotu na Statku Vodňanský v Blíževedlech na Českolipsku. Informovala o tom Šárka Gorgoňová z pořádající Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ).
Stavu zemědělských půd v České republice se ve své přednášce, ale i následné diskusi s přítomnými sedláky a vlastníky půdy věnoval Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. „Půda je neobnovitelný přírodní zdroj. Plní mnoho funkcí nezbytných pro lidskou činnost a pro přežití ekosystémů. Degradace půdy může být velmi rychlá, přitom procesy jejího vytváření a regenerace extrémně pomalé – vždyť tvorba jednoho centimetru půdy trvá stovky až tisíce let,“ uvedl hned v úvodu Vopravil, který zároveň informoval, že jsou u nás výrazně lepší podklady a informace týkající se stavu půdy a její ochrany, než v ostatních státech EU. „Je však třeba upozornit, že i přesto od roku 1937 ubylo téměř 800 tisíc ha zemědělské půdy a v posledních letech se úbytky zástavbou zrychlují, a to té nejkvalitnější půdy. Vodní erozí je ohroženo 50 % zemědělské půdy, vážně poškozeno 500 000 hektarů. Utužení se týká 40 % zemědělské půdy, kdy je omezena infiltrace a retence,“ řekl Vopravil.
Část přednášky a zejména následná diskuse přítomných se týkala i meliorací jakožto biologických a technických opatření, která slouží ke zlepšení podmínek pro zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství při současné ochraně přírodních a kulturních hodnot krajiny.
„A právě vodnímu hospodářství, udržitelnému využívání vodních zdrojů, opatřením vedoucím v tomto směru ke zlepšení stavu naší krajiny a vůbec zvýšení povědomí o důležitosti vody ve všech oblastech našeho života bychom rádi věnovali semináře v příštím Mezinárodním roce vody,“ informoval v průběhu akce předseda ASZ ČR Josef Stehlík.
Mezitím se však uskuteční ještě dva letošní semináře spojené se Selskými slavnostmi, ty nejbližší v sobotu 26. září na farmě rodiny Novákových v Oboře na Táborsku. Téma semináře ponese název „Půda jako dědictví dalším generacím“, program pro rodiny s dětmi bude připraven v podobném duchu jako na statku v Blíževedlech – tedy možnost prohlídky farmy včetně zemědělské techniky a mnoha druhů hospodářských zvířat, naučná stezka národního bohatství, řemeslná stezka, historická vesnička, bubnování se šamanem, ukázka dobových zbraní, šermování, malování na obličej či vystoupení skupiny Myš & Maš a samozřejmě prodej regionálních produktů.
Asociace soukromého zemědělství ČR je dobrovolnou stavovskou a profesní organizací soukromých zemědělců v České republice. Veškerá její činnost vychází z respektování starých selských tradic a přesvědčení o perspektivě rodinných farem jako základu moderního evropského zemědělství a živého venkova. Více informací na www.asz.cz.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
16.9.2015 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě