31.10.2011 11.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Fyzikální metoda likvidace sinic vychází nejméně o 30 procent levněji než chemie
O několik řádů nižší použití chemických látek v porovnání se současnými metodami likvidace toxických sinic nabízí metoda iontové sítě po několik let vyvíjená společností Silfor. V rozhovoru pro portál Naše voda to řekl ředitel uvedené společnosti Josef Kovář.
Použité cyanocidní látky mají podle jeho údajů při využití iontové sítě zanedbatelný a téměř neměřitelný vliv na vodní flóru a faunu. Metoda je navíc, například v porovnání s použitím přípravku PAX, nejméně o 30 procent levnější.
Hlinitý koagulant PAX 18 je nejčastěji v ČR používaný prostředek k likvidaci sinic, dalšími jsou síran hlinitý, uhličitan vápenatý, hydroxid vápenatý a v minulosti modrá skalice. Ve velkých vodních nádržích v ČR jsou přitom z předchozích let tisíce tun těchto látek, přesto se sinice každoročně v letních měsících množí dál. V jedné z nejvíce rekreačně využívaných lokalit v ČR, přehradní nádrži Orlík, se letos místy pohybovala koncentrace sinic v úrovni 200 000 buněk jednom mililitru vody. „Nedalo se tam prakticky ani projet malou lodí,“ podotýká Kovář. Popsaný stav dokumentuje ilustrační snímek z letošního léta.
I proto je žádoucí hledat k likvidaci sinic nové šetrnější technologie. Jednou z nich je i využití iontové sítě, kterou hodlá se spolupráci s o.p.s. ENKI testovat na dvou vybraných lokalitách i Silfor. Náklady testů na období dvou let by se měly pohybovat kolem jednoho milionu korun.
Petr Havel
31.10.2011 11.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony