21.9.2015 11.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Nový grantový program pomůže vrátit do měst zeleň i vodu
Nadace Partnerství a společnost MOL vyhlašují první ročník grantového programu Zelené oázy na podporu projektů, které pomohou navrátit zeleň a vodní prvky do urbanizovaného prostoru. Informoval o tom dnes Martin Gillár z uvedené Nadace.
Jedná se například o tvorbu nebo úpravu přírodních zahrad, veřejných prostranství se zelení nebo přírodně hodnotných lokalit, o úpravy studánek a pramenů a o projekty na sběr a využití dešťové vody. O granty ve výši až 140.000 Kč mohou obce, školy, spolky a další organizace žádat od 21. září do 6. listopadu. Mezi úspěšné projekty se rozdělí celkem 1.400.000 Kč. Všechny informace o grantovém programu jsou dostupné na webové adrese www.zeleneoazy.cz.
„Není nám lhostejné, jak vypadá svět kolem nás, proto jsme se rozhodli podpořit realizaci projektů vedoucích ke zkrášlení veřejného prostoru. Program Zelené oázy úspěšně funguje v rámci Skupiny MOL už několik let na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Jsme rádi, že se nám jej společně s Nadací Partnerství podařilo nastartovat i v České republice,“ vysvětluje Oszkár Világi, člen představenstva Skupiny MOL, předseda představenstva a generální ředitel slovenské rafinérské společnosti Slovnaft.
Z grantového programu Zelené oázy lze získat finance například na zakoupení sazenic, potřebného materiálu, jako je nářadí, kůly nebo pletivo, dále na odborné poradenství nebo na přípravu a tisk výukových a propagačních materiálů. Přihlášené projekty bude v lednu příštího roku hodnotit komise složená z odborníků, zástupců Nadace Partnerství a společnosti MOL. Podle koordinátora grantového programu Františka Brücknera z Nadace Partnerství bude jedním z důležitých kritérií hodnocení například míra zapojení veřejnosti. „Chceme, aby projekty pomohly v co největší míře propojit obyvatele obce nebo města. Taková společná aktivita totiž může být vynikajícím nástrojem, jak lidi učit zodpovědnosti k místu, ve kterém sami žijí.“ Mezi další kritéria pak budou patřit například vhodný výběr druhů rostlin pro daný prostor, kvalita zpracované žádosti s konkrétními výstupy, které povedou ke zlepšení životního prostředí. Přednost dostanou projekty na místě přístupném veřejnosti.
Co by měly Zelené oázy tedy přinést? „Je potřeba, aby se česká města a obce postupně připravovala a adaptovala na změny klimatu. V praxi jsme jeho důsledky mohli na vlastní kůži zažít během nedávného období bez dešťů. Každé i jakkoliv opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu v urbanizovaném prostoru, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn. Například ochlazovat okolí za letních veder nebo zpomalovat odtok za přívalových dešťů a zadrženou vodu hospodárně využívat,“ říká ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Nadace Partnerství se kultivací urbanizovaných prostranství zabývá dlouhodobě. Organizuje soutěž Cesty městy, soutěž Pro vodu a prostřednictvím grantových programů podporuje výsadbu stromů.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
21.9.2015 11.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě