29.9.2015 8.43, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Extrémní sucho ovlivnilo na jižní Moravě počty ptactva
Jih Moravy tak už opustila řada ptáků, kteří na přezimování vyhledávají teplejší oblasti na jihu. Připomíná to jihomoravská mutace deníku.cz s tím, že letos jejich počty ovlivnilo extrémní počasí, které řadě z nich ztížilo hnízdění u nás.
Letošní sucho způsobilo úhyn mnoha rostlin i živočichů. Kostřavy, jitrocele či jestřábníky v suchých trávnících hynuly po desítkách, v lesích se objevovaly uschlé borovice i duby. Místy prosychal i vřes, který je velmi odolný proti suchu. „Následkem toho pak došlo ke snížení početnosti hmyzu, takže vlaštovky, rehci a další hmyzožraví ptáci nedokázali uživit všechna mláďata a jejich rozmnožování bylo méně úspěšné než v jiných sezónách,“ popsala situaci bioložka Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.
I podle miroslavského ornitologa Julia Klejduse nedopadlo hnízdění u některých druhů zdejšího ptactva letos příliš dobře. „Nebylo to sice tak dramatické, ale například hnízdění kachen či hus nebylo moc úspěšné,“ popsal ornitolog. Například na jedné lokalitě u Miroslavi zahnízdilo jen kolem poloviny z běžného počtu hus. Podobně na tom bylo na některých lokalitách i další vodní ptactvo.
Sucho a teplo naopak vyhovovalo teplomilnému dudkovi nebo vlze. „Dudci se tak začali objevovat při hnízdění i v otevřené krajině. A vlha se začala rozšiřovat víc než v jiných letech, zejména pak na Břeclavsku a Hodonínsku,“ uvedl Klejdus.
Zdroj: denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
29.9.2015 8.43, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě