15.12.2015 10.02, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Pitnou vodu z prasečí kejdy lze vyrobit i v ČR
Zdrojem pitné vody po příslušných technologických úpravách může být třeba i prasečí kejda. Připomněla to nedávno reportáž České televize s tím, že projekt „Pitná voda a peletky z prasečí kejdy“ se stal absolutním vítězem letošního festivalu Česká inovace 2015.
Držitelem ocenění se stala společnost Výzkumný Technologický Institut s.r.o. (VTI), která se zabývá vývojem a výrobou zařízení na úpravu pitné vody z kontaminovaných vodních zdrojů. Technologie z kontaminované vody odstraňuje hormony, antikoncepci, antibiotika, těžké kovy, ale také toxické a syntetické látky. Separace vody a peletek z prasečích exkrementů je jen jedním z příkladů, jak je možné uvedenou technologii využít. VTI tak ekologicky a ekonomicky zužitkuje odpad z chovu prasat nebo přidružených bioplynových stanic. Technologií nevzniká další odpad, který by měl být zpracováván.
V prasečí kejdě se v současnosti nachází velké množství hormonů a antibiotik, které se vyvážením kejdy na pole dostávají do půdy a odtud v zemědělských plodinách do lidské potravy. Limity na vyvážení prasečí kejdy do polí se neustále zpřísňují. Proto je vhodné ji zpracovávat přímo u zdroje. Ušetří se tím také veliké množství vody potřebné pro chov prasat. Po odstředění, kaskádou filtrací přes ultrafiltraci, nanofiltraci, ozonizaci a mineralizaci lze získat pitnou vodu a po dosušení koncentrátu také nepáchnoucí peletky na topení a výrobu elektrické energie. Pitná voda, která vytéká ze systému, je sterilizovaná ionizací, prostá jakýchkoli chemikálií a bakterií. VTI vodu dále mineralizuje na hladiny minerálů, které jsou pro lidské tělo optimální.
Technologie na čištění kontaminované vody a výrobu energie dodávaná společností VTI má širokou škálu použití. Může si ji v malém provedení pořídit vlastník rodinného domu pro využití dešťové vody a odpadu stejně jako ve větším rozměru třeba celé město pro čističku odpadních vod a teplárnu s elektrárnou v jednom zařízení.
Zdroj a foto: www.nanoasociace.cz, na obrázku model zařízení VTI na čištění kontaminované vody – typ AQ3 industry
15.12.2015 10.02, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Desítky obcí na Olomoucku budou mít nového dodavatele pitné vody
Akt. 7.1.2025 15.10Rubrika: Vodovody a kanalizace
Střimická výsypka u Mostu je novým ptačím parkem ČSO
Akt. 7.1.2025 15.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě