15.12.2015 11.55, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině
ČZU otevírá Mezifakultní centrum environmentálních věd II
Ve středu 16. prosince bude ve 12.00 hodin otevřeno na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU) Mezifakultní centrum environmentálních věd II (MCEV II). Informoval o tom dnes mluvčí ČZU Josef Beránek.
Slavnostního otevření se podle něj zúčastní předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, ministr zemědělství Marian Jurečka, zástupci ministerstev školství a životního prostředí, České konference rektorů, Magistrátu hl. m. Prahy a vedení ČZU. Objekt bude sloužit především Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a Fakultě životního prostředí ČZU. Nové učebny, studovny, knihovny, laboratoře, přípravny, sbírky, ateliéry, sklady, pracoviště pedagogů se rozprostírají na ploše přes 5 500 m2. Nový objekt zahrnuje i podzemní garáže, zasedací místnosti a odpočinkové a komunikační koridory včetně zelené střechy. Realizace centra trvala 13 měsíců a stála přibližně 320 milionů korun. Dotací ve výši 260 milionů korun se na projektu podílelo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Spolu s MCEV II zahajuje činnost také zde umístěné nové centrum pokročilé analýzy zemědělských produktů, kde budou na přístrojích špičkové analýzy různých typů zemědělských komodit. Laboratoře jsou vybavené pro pokročilé metody analýzy zemědělských produktů a potravin, které umožňují provádět metabolomické studie a určovat chemické struktury látek zodpovědných za pozitivní, ale i negativní, vliv na lidské zdraví nebo životní prostředí. Dále bude možné provádět výzkum vlivu primární produkce na finální výrobek, například odrůdy obilovin na kvalitu pekařských výrobků, či ekologického způsobu hospodaření na nutriční a senzorickou kvalitu ovoce, mléčných nebo masných výrobků.
V střešním prostoru budovy MCEV II byly vytvořeny prostory pro pořádání workshopů, které jsou nedílnou součástí výuky zahradní a krajinné architektury. Těchto workshopů se pravidelně účastní studenti zahradní architektury vysokých škol jak z České republiky, tak i zahraničí. Ve střešním prostoru budovy bude probíhat rovněž praktická výuka studentů a je předpokládán výzkum užití vertikální zeleně v městském prostředí, na kterém se budou spolupodílet rovněž studenti formou zpracovávání bakalářských a magisterských prací.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.12.2015 11.55, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Desítky obcí na Olomoucku budou mít nového dodavatele pitné vody
Akt. 7.1.2025 15.10Rubrika: Vodovody a kanalizace
Střimická výsypka u Mostu je novým ptačím parkem ČSO
Akt. 7.1.2025 15.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě