27.12.2015 9.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Expozice Archa Noemova v Národním muzeu bude otevřena celý rok
Po celou dobu rekonstrukce historické budovy Národního muzea (NM) v Praze mohou milovníci přírody navštívit expozici Archa Noemova v nové budově NM. Muzeum o tom informuje na svých webových stránkách.
Cílem výstavy je umožnit zájemcům prohlídku „zvířátek“, což obvykle láká návštěvníky z řad nejmladší generace. Zblízka si tak mohou opět prohlédnout například ledního medvěda Alíka z pražské ZOO, losa evropského, který je považovaný za jednoho z prvních losů na našem území po několika stech letech, nebo prase savanové, jež bylo vystaveno na africké výstavě Emila Holuba už v roce 1892. Dočasně je k vidění i velmi vzácný exponát dnes již vyhynulého vakovlka.
Část expozice je věnována druhům, které se rozšířily po světě a o nichž se domníváme, že jde o původní domácí druhy. V řadě případů to ale není pravda, nepůvodní je jak nutrie, ondatra, ale také bažant, který se do Evropy dostal z Asie, zrovna jako ryze „česká ryba“ kapr. Ten se dostal na naše území až zhruba v 11. století, a to z Francie, jako zdroj postního jídla do klášterních rybníků. Kapr pochází původně z oblasti Černého moře a Kaspického jezera, což mimo jiné dokazuje, že kapr je schopen žít ve vodě sladké, brakické i slané.
Návštěvu výstavy Archa Noemova lze propojit s návštěvou některé z doprovodných přednášek, ta první proběhne 21. ledna od 18.00 hodin a jejím tématem jsou velryby. Vstupné na akci je 50 korun, přednáší Roman Vodička, ZOO Praha.
Naše voda, foto (Archa Noemova) NM
27.12.2015 9.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
SVS loni zkontrolovala přes 600 prodejců kaprů, závadu zjistila u 2,5 pct
Akt. 13.1.2025 16.21Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Ptačí hodinky se zúčastnilo už 23 tisíc dobrovolníků
Akt. 13.1.2025 9.07Rubrika: Statistiky a kauzy