13.1.2016 7.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Toulcův dvůr zve na vycházku na ptačí zimoviště na Vltavě
Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy Toulcův dvůr pořádá při příležitosti blížícího se Světového dne mokřadů v sobotu 30. ledna 2016 akci pro veřejnost s názvem „Zimní hosté na Vltavě“. Středisko o tom informuje na svých webových stránkách.
Vycházka na ptačí zimoviště k Vltavě nabídne možnost nejen pozorovat vodní ptáky naše i hosty ze severu, ale také možnost se o nich mnoho zajímavého dozvědět. Vycházka se koná u příležitosti Světového dne mokřadů ve spolupráci s Českou společností ornitologickou, sraz zájemců je v 10:00 hodin (autobus číslo 112 na konečné stanici ZOO). Organizátoři akce doporučují oblečení do terénu a kdo má možnost, měl by si s sebou vzít dalekohled. Více se lze dozvědět na stránkách www.toulcuvdvur.cz.
Světový den mokřadů připadá každoročně na 2. února, letos jde již o 45. ročník, takže je to jisté menší jubileum. Světový den mokřadů se slaví na počest takzvané Ramsarské úmluvy, kdy byla podepsána v íránském městě Ramsar v roce 1971 mezinárodní Úmluva o mokřadech. Existence mokřadů v krajině je významná z celé řady důvodů. V prvé řadě jde o specifické ekosystémy, které jsou významným zdrojem potravy a vody pro místní organismy, mokřady ale také ovlivňují zásadním způsobem vodní režim a klima, zmírňují povodňové nebezpečí a jsou významným krajinotvorným prvkem. Podle odborníků je přitom význam mokřadů z pohledu zachování celé řady živočišných a rostlinných druhů mimořádný a nenahraditelný. V češtině se slovo „mokřad“ objevilo poměrně nedávno. Označuje se jím území bažin, slatin, rašelinišť, pobřežní pásma rybníků, lužní lesy, nivy řek, mrtvá ramena, tůně, zaplavované nebo mokré louky, rákosiny, ostřicové louky, prameny, prameniště, toky a jejich úseky, jiné vodní a bažinné biotopy, drobné nádrže, zaplavené lomy, štěrkovny a pískovny, horská jezera a slaniska a dokonce také krasové vody. Obecně lze za mokřad považovat každé mělce zatopené nebo podmáčené místo, na které je vázána charakteristická fauna a flóra.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
13.1.2016 7.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě