27.1.2016 8.30, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Za ořezání lip uložili inspektoři ČIŽP pokutu 250 tisíc korun
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu společnosti Severočeské vodovody a kanalizace a. s., která nechala loni ve Vratislavicích nad Nisou ořezat 17 kusů vzrostlých dřevin – lip věku 60-80 let, které rostly v lipové aleji v ulici Sladovnická. Informovala o tom mluvčí ČIŽP Radka Burketová.
Podle inspektorů ČIŽP z Liberce se jednalo o poškozující ořez, který nezachoval základní vzhled stromů a vznikly tak plošně velké řezné rány. Za správní delikt byla subjektu uložena pokuta 250 tisíc korun. Ořezem ve výšce cca 10 – 12 m byla u všech dřevin odstraněna téměř veškerá koruna, tzn. 90 – 100 % asimilační plochy, ponechány byly pouze pahýly kosterních větví. „Provedeným radikálním redukčním řezem až na torza byly stromy prokazatelně poškozeny. Byl snížen věk jejich dožití, a pokud přežijí, tak budou náchylnější k dřevokazným chorobám. Už nikdy nebudou mít korunu typickou pro zdravou lípu, do budoucna dojde jednoznačně ke zmenšení objemu a velikosti koruny a tím i k redukci zeleně v městské zástavbě,“ komentovala případ Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci.
Při stanovení výše pokuty přihlédli inspektoři i k tomu, že se jedná o zásah do většího počtu stromů rostoucích v aleji. Provedený ořez korun, tak, jak byl proveden, představuje nevhodný příklad péče o dřeviny pro obecnou veřejnost.
Právní subjekt, který ořez nechal provést, argumentoval ve správním řízení mimo jiné sníženým zdravotním stavem předmětných dřevin ještě před zásahem a nutností zajistit bezpečný provoz na přilehlé komunikaci. Neprofesionální a radikálně provedený řez u daných dřevin však podle inspektorů jen zhorší situaci. „Upozorňujeme, že především při ořezu nemocných a oslabených stromů je třeba postupovat velmi opatrně a s odbornou znalostí. Redukovat maximálně 20-30 % koruny a řez případně rozložit na více etap po dvou až třech letech,“ řekla Kolářová.
Naše voda, dokumentační foto ČIŽP
27.1.2016 8.30, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě