27.1.2016 13.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině
ČZU otevře v Praze ve čtvrtek nový Dřevařský pavilon
Slavnostní otevření Dřevařského pavilonu Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se uskuteční 28. ledna 2016 ve 12. 00 hodin za účasti představitelů veřejného života i akademické sféry z ČR i zahraničí. Informoval o tom dnes mluvčí ČZU Josef Beránek.
Dřevařský pavilon, umístěný v areálu ČZU v Praze Suchdole (Kamýcká 129), vznikl díky projektu, který byl podpořen Evropským fondem pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu VaVpI, a je jednou ze dvou nejvýznamnějších investičních akcí, které byly v posledních desetiletích realizovány na ČZU.
Tento technologický, vědecký a výukový pavilon bude sloužit výzkumným činnostem postgraduálních studentů a zaměstnanců a výukovým činnostem (včetně praktických) pregraduálních studentů hlavně v oblasti lesnictví a dřevařství. Toto jedinečné propojení vytvoří podmínky pro významné zkvalitnění technického vzdělávání na univerzitě a podpoří využití dřeva v ČR jako nejvýznamnější obnovitelné suroviny. Pracoviště rovněž rozšíří potenciál pro vývoj nových prakticky využitelných metod a tím zlepší transfer technologií a znalostí do lesnické a dřevařské praxe.
Cílem projektu bylo v místě centra truhlářské výroby (truhlárna s učebnami a CNC obráběcím strojem, sušárna dřeva, krytý sklad materiálu a venkovní sklad), tvořeného soustavou provizorních objektů – stavebních buněk, vybudovat a technologicky vybavit novou moderní budovu Dřevařského pavilonu. Objekt je rozdělen do tří dilatačních celků – hlavní čtyřpodlažní budovy, dvoupodlažní části s přednáškovými sály na východní straně a spojovacího koridoru hlavního vstupu.
V budově jsou lokalizovány nejen prostory pro výuku – učebny, sociální a výukové zázemí, ale především prostory pro praktickou činnost studentů a zaměstnanců. Ve 4. NP jsou umístěny dílny a laboratoře osazené stroji a zařízením na výrobu, testy a zkoušky dřeva a materiálů na bázi dřeva. Ve 2. NP je umístěna velká posluchárna (kapacita pro 160 studentů) a dvě menší učebny. Součástí projektu je pořízení moderního technologického vybavení pro laboratoře a truhlářskou dílnu.
Nově vybudované moderní zázemí technologického výzkumu zvýší atraktivnost spolupráce s FLD pro komerční subjekty působící v lesnických a dřevařských oborech, a to například v oblasti vývoje nových typů technických materiálů na bázi dřeva a modifikace jejich vlastností.
Realizace projektu Dřevařský pavilon FLD podpořeného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) trvala deset měsíců a byla ukončena na konci roku 2015. Celkové výdaje na projekt činily přes 282 milionů korun.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
27.1.2016 13.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě