29.1.2016 17.03, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Svazek obcí Jaroměřsko podal žalobu proti pokutě od ÚOHS
Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko podal žalobu proti pokutě 200 000 korun, kterou dostal loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chybné losování v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod (ČOV) s názvem Čisté Labe. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
„Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko žádal také o odkladný účinek žaloby,“ uvedla Tesařová. V praxi to znamená, že pokud soud svazku vyhoví, nebude muset zatím pokutu platit. Předseda svazku a starosta Jaroměře Jiří Klepsa už dříve uvedl, že s udělením pokuty nesouhlasí. „Myslíme si, že při losování bylo všechno v pořádku a podle zákona,“ uvedl Klepsa.
Obce na Jaroměřsku podle ÚOHS porušily zákon, neboť neumožnily přečíslování firem, když o to jedna z nich požádala. „Podle judikatury správních soudů je úkon losování transparentní, pokud zadavatel zabezpečí, aby losování proběhlo férově, působilo navenek korektně a jeho průběh nevyvolával žádné pochybnosti. Provedení přečíslování zájemců na místě přímo před losováním tak bylo jedinou možností, jak zajistit a kontrolovat transparentnost výběru,“ uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj tak mohl zadavatel zakázky minimalizovat případnou manipulaci losovacího zařízení prostřednictvím zásahu do jeho softwaru, která je snazší v případě, že je dopředu známo očíslování zájemců.
Rafaj loni potvrdil v hlavních bodech rozhodnutí svých podřízených z loňského roku. Snížil ale pokutu na polovinu, což částečně souvisí se změnou zákona o zakázkách z loňského roku. ÚOHS v posledních týdnech některé starší pokuty buď zcela ruší nebo snižuje. Nový zákon totiž snížil možnost pokutovat zadavatele za chybné tendry z původních deseti let od vypsání zakázky jen na pět let. V tomto konkrétním případě podle Rafaje „k naplnění funkce pokuty, jakožto dostatečně citelného negativního zásahu postačuje pokuta ve výši 200 000 korun“.
Případ je z roku 2011. Možnost zužování počtu zájemců o zakázku losováním už byla ze zákona o veřejných zakázkách vypuštěna. Podle Lenky Novákové ze společnosti LZ Tender bylo losování v zákoně zrušeno, protože způsobovalo neprůhlednost a netransparentnost výběrových řízení. ÚOHS v řadě případů také ukládal pokuty. Nejznámější je případ z Karlových Varů. Jejich radnice musela zaplatit půlmilionovou pokutu za nestandardní losování v zakázce na stavbu sportovní haly.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda (technologie ČOV)
29.1.2016 17.03, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě