4.2.2016 16.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Mělník žaluje ministerstvo zemědělství kvůli retenčnímu prostoru v Orlíku
Mělník žaluje ministerstvo zemědělství kvůli (MZE) ochraně před povodní. Informuje o tom ČTK. V prosinci minulého roku totiž MZe potvrdilo rozhodnutí, že se zádržný prostor Orlické přehrady zvětší na 93 milionů metrů krychlových, což se Mělníku a dalším obcím nezdá dostatečné.
Jak ale dnes na tiskové konferenci uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš, obce požadují navýšení až na 120 milionů metrů krychlových. Podle původního rozhodnutí ministerstva hladina v přehradě klesne o 1,3 metru, což by mělo představovat ochranu před dvacetiletou vodou. Mělník, Kralupy nad Vltavou a další obce ale požadují snížení hladiny o 1,5 metru. „Je to společný zájem všech obcí na Vltavě,“ uvedl starosta. Podle něj se má protipovodňové opatření řešit už před Prahou na Vltavské kaskádě. Podle Mikeše je v současné době klimatických změn a velkých výkyvů potřeba preferovat dvě funkce přehrad, a to jejich zádržnou funkci a ochranu před povodní. Naopak rekreační funkce a výroba elektřiny by neměly být prioritou.
Mikeš dnes uvedl, že povodeň v roce 2013 byla především povodní Berounky a Sázavy, kde nejsou možnosti zadržení toku a zpomalení vody. To mohou preventivně zajistit přehrady. „Všechny kulminace se sešly v jednom momentu,“ doplnil starosta. Zvýšením retenčního prostoru by podle Mikeše chránilo i Prahu.
Povodí Vltavy si nyní nechává vypracovat ještě další studii o zvýšení tzv. neškodného průtoku. Zjišťuje tak možnosti, jak velký by mohl být průtok pod Vltavskou kaskádou, aniž by došlo k ohrožení majetků a životů. Díky většímu průtoku by se totiž začal plnit ochranný (retenční) prostor v Orlické přehradě později a celá Vltavská kaskáda by mohla snížit velikost povodňové vlny.
Poslední velké záplavy postihly Česko v červnu 2013. Mají na svědomí 15 životů. V celé republice zasáhly přes 1200 obcí, evakuováno bylo přes než 26.000 lidí, z toho asi 11.000 v Ústeckém kraji. Celkové škody převýšily 15,3 miliardy korun, což je však méně než čtvrtina škod, které způsobila povodeň v roce 2002. Změna manipulačního řádu Orlické přehrady vychází i z jejich vyhodnocení.
ČTK, ilustrační foto (Orlík loni v létě) Naše voda – Nina Havlová
4.2.2016 16.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy