1.3.2016 18.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Dnes začala další sezóna projektu Jaro ožívá
Zejména na děti je zaměřen projekt „Jaro ožívá“, který každoročně organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO) a který začíná právě dnes. Připomíná to koordinátorka akce, Gabriela Dobruská z ČSO.
Letošní rok je věnován vlaštovkám našeho okolí a společně s nimi budou ornitologové sledovat i návrat dalších ptačích poslů jara – čápa, kukačky, rorýse a vlhy. Ti vyzývají děti, aby se staly malými průzkumníky a prozkoumaly vlaštovky ze svého okolí. Děti znají ptáky z internetu, televize, počítačových her. Interaktivní test na počítači ale vycházku do přírody nenahradí. „Děti si nezasadí ptáka do správného prostředí, nespojí si ho se způsobem letu, s jeho zpěvem, o velikosti ani nemluvě,” uvádí Dobruská. „Mnohé děti si myslí, že ptáky dokonale znají, neboť na počítači všechny hry a testy zvládají bez chyby. V přírodě ale zjistí, že téměř žádného ptáka nepoznají,” pokračuje Dobruská. Pokud chodíte do přírody pravidelně, naučíte se dívat kolem sebe a poslouchat. Pokud však známe přírodu jen z internetu, první vycházka za ptáky pak může být velkým zklamáním. Letošní téma Jaro ožívá – Vlaštovky našeho okolí, proto nabízí dětem možnost stát se malým průzkumníkem a postupně objevovat přírodu ve svém okolí.
“Při sledování ptáků s Jaro ožívá se děti s ptáky seznamují postupně, začínají u těch nejjednodušších, snadno poznatelných druhů,” vysvětluje Dobruská. Naučte se rozeznat vlaštovku od jiřičky a rorýse, poznat její hnízdo. Jako malí průzkumníci můžete pátrat po hnízdech vlaštovek a jiřiček ve svém okolí a zjišťovat, proč je pohled na dráty plné vlaštovek bohužel dnes již pouhou vzpomínkou. Při svém bádání se naučíte mít venku oči otevřené a budete zároveň objevovat další a další ptáky.
„Sledujte proto přílet poslů jara a své první pozorování čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy zadejte do databáze Jaro ožívá na www.springalive.net! Zde se v průběhu března objeví i informace o vyhlašované mezinárodní soutěži pro všechny děti do 16ti let. Na školy a jiné dětské kolektivy, které se aktivně zapojí do projektu (zadají první pozorování poslů jara do databáze Jaro ožívá na www.springalive.net) a pošlou nám souhrnné výsledky průzkumu vlaštovek svého okolí na springalive@birdlife.cz, čekají drobné odměny,“ vyzývá Dobruská.
Jak může vlaštovkám pomoci každý z nás, ať jednotlivec nebo školní kolektiv, se dozvíte také při akcích pro veřejnost pořádaných ČSO. Vice informací o jednotlivých akcích na www.birdlife.cz.
Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený ČSO. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavého ptactva. Klíčovou součástí je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky. Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá.
Naše voda, foto (vlaštovka obecná): springalive.net
1.3.2016 18.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě