2.3.2016 9.10, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Déšť a sníh naplnily nádrže na severní Moravě
Více než stoleté sucho v Moravskoslezském kraji je díky dešti a sněžení u konce. Píše o tom moravskoslezská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že tamní průmyslové podniky mohly díky tomu upustit od regulačních opatření.
„S úlevou můžeme říct, že většina vodních nádrží je už plná ze sta procent, jako třeba Morávka nebo Žermanice. Sedmdesát procent hlásí Těrlicko a devadesát pak Slezská Harta, doufáme, že i ty se brzy doplní,“ vysvětlil technický ředitel Povodí Odry Petr Březina. Dodal, že nejméně vody je teď na Olešné a Šancích. „Olešnou však čekají úpravy a Šance jsou v rekonstrukci, která začala ještě před obdobím sucha.“
Nízká hladina v Olešné se teď udržuje záměrně. Vodohospodáři z ní totiž chtějí nechat už v květnu odtěžit bahno a sedimenty. „Odstraníme zhruba 180 tisíc kubíků nánosu. Objem přehrady se tak zvětší a voda bude čistší,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč a zmínil, že odtěžba si vyžádá skoro 100 milionů korun. „Zakázku teprve vysoutěžíme, práce by měly být hotovy s koncem roku.“
Kritické situace déle než osm měsíců trvajícího sucha v kraji nastaly v listopadu minulého roku a v letošním lednu. Nejenže padla minima v průtocích řek, ale i přehrady dosahovaly kritického naplnění.
Nejhorší dopad měla omezení odběrů na Biocel Paskov. „Znamenalo to pro nás i snížení kvality vody. Proto jsme přistupovali k náročnému čištění a přečerpávání. V lednu tohoto roku jsme brali surovou vodu dokonce přímo z potoka Olešná. Náklady na výrobu buničiny se tak navýšily řádově o statisíce. Omezili jsme i cykly čištění stanic. Kdyby šetření vodou trvalo i nadále, už bychom úpravu vody nestíhali. Hodně jsme si oddechli, že je situace v normálu a bereme vodu zase ze Žermanic,“ popsal technik Biocelu Dalibor Slončík.
Severomoravské vodovody a kanalizace i přes stoleté sucho nakonec nemusely omezit dodávky pitné vody. „Od poloviny září jsme regulovali odběr. Více jsme využívali jesenickou část nádrží. Nyní rozšiřujeme čerpací stanice i na Jablunkovsko, abychom nově zásobovali i vzdálenější obce, které měly problém s nedostatkem vody,“ zmínil mluvčí Marek Síbrt.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Moravskoslezský kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přehrada Kružberk)
2.3.2016 9.10, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě