3.3.2016 6.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
MŽP odmítá razantní nárůst poplatků za odvoz odpadu
Ministr životního prostředí Richard Brabec odmítá, že by novela zákona o odpadech znamenala zdražení vyvážení popelnic o 650 korun, jak avizují zástupci měst a obcí. Podle svého vyjádření pro Radiožurnál by zdražení představovalo maximálně necelých 200 korun.
Richard Brabec navíc tvrdí, že pokud budou lidé třídit, zdražení nemusí vůbec pocítit. I v opačném případě prý ale půjde jen o desítky korun. Cílem novely je podle ministerstva hlavně motivovat obyvatele, aby důkladněji třídili odpad. Tak jako například v Ústí nad Orlicí, kde za plnění speciálních pytlů s čárovými kódy dává město slevu na poplatek za svoz odpadu. „Věříme tomu, že se zapojí i ta část veřejnosti, která dodneška právě odpad netřídila,“ vysvětlil už dříve místostarosta Jiří Preclík za Nové sdružení nezávislých kandidátů.
Ministerstvo životního prostředí teď připravuje novelu zákona o odpadech, která si klade velmi ambiciózní cíl – do 15 let by mělo na skládkách končit jen deset procent všech odpadků. Podle sdružení místních samospráv na to ale úřad jde špatnou cestou. Chce prý výrazně zdražit poplatek za ukládání odpadu na skládkách. „Když započítáte primární poplatek za uložení, druhý je za provoz systému včetně dopravy a třídění, tak vám vyjde, že průměrná domácnost ve střední obci by měla zaplatit ročně o 2400 korun navíc,“ varuje předseda sdružení samospráv a místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák.
Ministr Brabec ale netuší, jak sdružení k takové částce došlo. „My jsme si udělali dvě na sobě nezávislé studie. Z nich jednoznačně vyšlo, že reálný dopad na jednoho člověka by měl být přibližně kolem 44 korun ročně. Takže pokud bychom počítali čtyřčlennou rodinu, tak se bavíme maximálně o dvou stovkách,“ brání zákon šéf resortu. Obce by podle něj měly dělat maximum pro to, aby v popelnicích na komunální odpad končilo co nejméně věcí. I proto prý v dalších letech ministerstvo vyplatí miliardy korun na nové třídírny nebo barevné kontejnery.
Zdroj: Radiožurnál, ilustrační foto Naše voda
3.3.2016 6.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě