11.3.2016 0.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Komise doporučila vedení Ostravy, ať se věnuje využití důlní vody
Vedení Ostravy by se mělo zabývat tím, jak by šlo využít důlní vodu z bývalých uhelných šachet pod městem. Voda může sloužit jako zdroj energie, ale také jako obří zásobník pro období sucha. Komise města pro bezpečnost a záchranný systém doporučila vedení Ostravy, aby se začalo zabývat na odborné úrovni i bezpečnostními riziky spojenými s ukončením čerpání důlní vody.
ČTK to sdělila Jana Dronská, mediální zástupkyně státního podniku Diamo, který odčerpává vodu v ostravské části bývalého Ostravsko-karvinského revíru.
Podnik vodu od roku 2001 odčerpává na vodní jámě Jeremenko. V současné době udržuje hladinu důlní vody v hloubce 388 metrů pod hladinou moře. „Ročně odčerpá zhruba 5,5 milionu metrů krychlových důlní vody, kterou vypouští do řeky Ostravice. Oblast zatopení pod Ostravou zaujímá plochu 73 kilometrů čtverečních,“ uvedla Dronská.
Diamo čerpá důlní vodu proto, aby nezatopila níže položené činné doly na Karvinsku. Pokud by se v dolech přestalo těžit, což za několik let může nastat, voda by se čerpat zřejmě přestala.
„Když se přestane voda čerpat, začne stoupat hladina podzemní vody a to může způsobit na různých místech Ostravy problémy. Nevíme přesně, jak se to projeví. Naším úkolem je připravit se na tuto situaci. Zároveň jsme došli k závěru, že by bylo užitečné důlní vodu využívat,“ uvedl předseda komise Ivo Hařovský.
O možnostech využití vody z podzemí se uvažuje řadu let, v minulosti se hovořilo například o využití k rekreaci nebo léčbě. Podle Dronské analýza Výzkumného ústavu balneologického potvrdila, že ostravská důlní voda je vhodná pro léčebné účely. Loni byla v podzemí Jeremenka spuštěna podzemní přečerpávací elektrárna, která je pilotním projektem ověřujícím možnost využití důlní vody k výrobě elektřiny.
Podnik Diamo už vodu využívá jako zdroj tepla. Používá ji k ohřevu vody na koupání pro zaměstnance a pro vytápění jedné ze svých budov v Ostravě. „Voda má 27 stupňů, je slaná, není nutné ji čistit, ale způsobuje korozi potrubí, proto máme potrubí ze sklolaminátu, který se osvědčil. Minerální složení vody je problém, ale řešitelný,“ uvedl ředitel odštěpného závodu Odra Josef Havelka.
Zdroj: ČTK
11.3.2016 0.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě