31.3.2016 10.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Globální oteplování znamená více deště pro nejsušší oblasti světa
Oteplení nám mělo hrozit především suchem. Jak ale upozorňuje populárně – vědecký server osel.cz., podle nejnovější zprávy australských vědců narůst tepla zvýší též vlhkost ovzduší a zajistí nejsušším oblastem planety více srážek.
Počátkem března zveřejnil odborný časopis klimatologů Nature Climate Change článek z dílny australského Centra excelence pro oblast klimatu. Výzkum financoval Australian Research Council a zjištění jsou výsledkem spolupráce s americkým Massachusetts Institute of Technology. Vedoucí kolektivu Markus Donat se svými kolegy v článku uvádějí, že se jim podařilo prokázat silný vztah mezi globálním oteplováním a zvyšováním srážek a to zejména v oblastech mimo tropy. „Globální oteplování nezvýší srážkovou činnost jen regionálně, ale celosvětově a „postihne“ i suché oblasti,“ podotýká Donat.
Na jednu stranu to dobrá zpráva je, ale na druhou zase není. Místní infrastruktury v těchto oblastech totiž větší a nejspíš i přívalovou vodu, připraveny nejsou. Nicméně z globálního pohledu je vždy jednodušší řešit retenci srážkové vody, než mít na krku problém, na který se hodí naše české: „kde nic není, ani smrt nebere“.
Zdroj: www.osel.cz., primární zdroj: Markus G. Donat et al. More extreme precipitation in the world’s dry and wet regions, Nature Climate Change (2016). DOI: 10.1038/nclimate2941 Climate Change Research Centre (CCRC), UNSW Australia, Sydney NSW 2052 Australia, ilustrační foto Naše voda
31.3.2016 10.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě