19.4.2016 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Vize centrálního „ministerstva vod“ stále žije
Dělené kompetence mezi ministerstvem zemědělství a životního prostředí v oblasti vod oživují debatu o vybudování centrálního úřadu pro vodu. Píší o tom Lidové noviny.
„Voda by si zasloužila jednoho hospodáře,“ je přesvědčený Mark Rieder, ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. „Sdílené kompetence v oblasti hospodaření s vodou a její ochrany mezi různými resorty – zemědělství, životního prostředí, dopravy, zdravotnictví a vnitra – celou řadu aktivit komplikují a zpomalují. Voda se totiž velmi často stává rukojmím resortních a osobních zájmů. A to není dobře,“ dodává Rieder jedním dechem. Souhlasí s ním i Petr Kubala, ředitel Povodí Vltavy. Podle něj bude výhledově nevyhnutelné, aby v České republice vzniklo specializované ministerstvo. A vodohospodářům přikyvují i ochránci přírody. „Rozdělení agend mezi různá ministerstva vede k roztříštěnosti a zájmy se nedaří sladit. Sjednocení by mohlo pomoct,“ tvrdí Jiří Koželouh, šéf Hnutí Duha.
Politikům se navrhovaná centralizace líbí. I když myšlenky na vybudování zbrusu nového resortu zamítají. „Samostatné ministerstvo je podle mě nákladný nesmysl,“ pokyvuje hlavou Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí. „Úplně by ale stačilo, kdyby voda opět patřila pod jedno ministerstvo – třeba životního prostředí,“ pokračuje. Přesun tímhle směrem by přivítal i Koželouh. Myšlenka si získala své příznivce mezi poslanci, například Robina Böhnische. S přechodem všech kompetencí pod jedno ministerstvo souhlasí. „Konkrétně pod zemědělství s tím, že ministerstvo životního prostředí by mělo silnou kontrolní funkci s právem veta. Tím by se dosáhlo toho, že se opatření na udržení vody v krajině nezvrhnou jen v technická řešení typu nepříliš účinných přehrad, ale aby byla realizována především v souhrnu účinnější měkká opatření,“ myslí si Böhnisch, předseda sněmovního výboru pro životní prostředí.
Vizi vítá i jeho kolega Jiří Junek.„Záležitosti vody jsou rozházeny po různých ministerstvech, dokonce i po školství a jeho vodohospodářských školách, ale dělat kvůli tomu ministerstvo?Ať je nějaký koordinátor a to stačí.“ Novou legislativu, která by záležitosti vody sjednotila pod jednu instituci, zatím nikdo nepředložil. Dá se ovšem čekat, že s nástupem horkého léta a opětovných potíží s nedostatkem vody se téma začne řešit intenzivněji.
Politici a úředníci by se přitom mohli podívat do minulosti. Speciální resort na českém území fungoval už v 50. a 60. letech, zanikl na konci roku 1968 s první vládou Oldřicha Černíka.
Zdroj: Lidové noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
19.4.2016 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality

Poplatky za výstavbu menší studny a čistírny se sníží na 5000 Kč
Akt. 1.4.2025 14.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě