25.4.2016 6.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Zemědělské muzeum představí expozici „Laboratoř ticha“
Čím pomaleji jdeme přírodou, tím větší tajemství nám odkrývá – to je motto Laboratoře ticha, nové expozice Národního zemědělského muzea (NZM), která absolvovala svou premiéru na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně. Informovala o tom Markéta Lazarová z tiskového oddělení NZM.
Tento týden se uvedená expozice představí i veřejnosti v ČR. „Mít kousek výstavy EXPO je snem každého muzea a nám se tento sen splnil,“ říká o Laboratoři ticha ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek. „Laboratoř ticha je velmi experimentální a novátorská a zcela rezonuje s posláním našeho muzea, vyjadřuje totiž propojení člověka a technologií s živou přírodou. Vychází vstříc lidské potřebě sepětí s přírodou a odpovídá naší představě stát se jakýmsi „muzeem života“,“ představuje ředitel audiovizuální expozici, která zaznamenala na milánském EXPO značný ohlas.
A o čem vlastně „Laboratoř ticha“ je? O našem životě uvnitř hluku, o kvalitě ticha, jeho nezbytnosti v lidském životě a o touze člověka vrátit se ke kořenům, do nitra přírody, které je nehlučné, uklidňující a konejšivé. Ticho léčí a přivádí nás z pouhého povrchu do hloubky věcí. Živá příroda je naším původním domovem, my jsme na to však už dávno zapomněli. A les? V České republice pokrývá třetinu území, je volně přístupný komukoli… a nám dnes jeho návštěva připadá uvolňující, někdy i zázračná. Expozice je o esenciálním tichu v lese, o čase, který máme sami pro sebe a který nám tolik chybí. Je možné vytvořit něco takového i v laboratoři?
Autoři Laboratoře ticha dokazují, že ano. Živý les je zde vsazený do futuristické laboratoře s automatickými zavlažovacími systémy, klimatizací, interaktivními kamerami, projekčními plochami a mikrofony. Moderní audiovizuální technologie reaguje na chování návštěvníků a v závislosti na jejich pohybu jim zprostředkuje pohledy od celkové úrovně lesního biotopu až do hlubokého detailu na úrovni rostlinných buněk. Jakmile do tohoto lesa vstoupíte, vaše smysly začnou reagovat úplně jinak, mysl se zkoncentruje, zpozorní, vnímá to, co jí běžně uniká. Prostor disponuje nejen unikátně řešeným architektonickým členěním, ale i speciálními světly a akustickými efekty. To vše navodí atmosféru lesní ticha se vší jeho silou, magií i tajemstvím. To vše uchvátilo návštěvníky Milána.
„Pojetí Laboratoře ticha je v souladu s naší vizí prezentovat činnosti resortu zemědělství nejen z klasického muzejního paměťového hlediska, ale i novým, moderním způsobem. Vytvořením interaktivních zážitkových expozic se zapojením vědy a výzkumu totiž můžeme návštěvníkům představovat také současnost a budoucnost,“ řekl generální ředitel NZM Milan Jan Půček.
Instalaci expozice v prostorách NZM předcházela velmi složitá jednání a především pracná deinstalace a nové postavení v budově v Praze na Letné, za což patří díky generálnímu komisaři milánského EXPO – Jiřímu Františkovi Potužníkovi. Laboratoř ticha vytvořila společnost Full Capacity s.r.o. v úzké spolupráci s ČVUT, především s ateliéry Mariána Karla, Vladimíra Soukenky a s Institutem intermédií.
Hlavními autory projektu jsou Jan Tůma a David Sivý. Na realizaci projektu po architektonické stránce spolupracoval ateliér R/FRM – architekti Jindřich Ráftl a Jan Tůma. Expozice bude v Národním zemědělském muzeu umístěna trvale, ale části rostlinných porostů se budou měnit, takže bude mít každý návštěvník možnost zažít jiné a nové formy lesního ticha.
Expozice Laboratoř ticha se veřejnosti otevře poprvé 29. dubna 2016.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda
25.4.2016 6.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě