10.5.2016 6.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Polemika Odpadového fóra: Recyklace versus spalovny
V aktuálním čísle časopisu Odpadové fórum je polemika na téma, které redakce nazvala stručně „recyklace vs. spalovny“. Součástí polemiky byl i příspěvek ředitele České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) Petra Havelky.
Aktuální téma uvedla redakce Odpadové fóra následujícím textem a finální otázkou:
Za 8 let bude éra skládkování dle již platné legislativy u konce. Návrh nového zákona o odpadech v březnu prošel připomínkovým řízením. Debata, která se nad návrhem rozpoutala, není rozhodně jednoduchá a hledání výsledné podoby zákona se zařazením připomínek dotčených stran bude obtížné, ne-li nemožné.
Dle slov Ministerstva životního prostředí návrh nového zákona o odpadech přináší odklon odpadů ze skládek a jejich opětovné využití – ať už materiálově nebo energeticky. Nejhlasitější kritici upozorňují, že návrh zvýhodňuje energetické využití oproti recyklaci odpadů. Proto se Odpadové fórum dnes ptá:
Jak se podle Vás přijetím návrhu zákona změní poměr materiálového a energetického využití odpadu?
Tentokrát odpovídali:
Jaromír Manhart, MŽP
Jana Suzová, SAKO Brno
Petr Havelka, ČAOH
Ivo Kropáček, Hnutí Duha
Petr Šulc, SPDS
Jaroslav Tymich, AČPP
Pavel Drahovzal, SMO Č
Odpověď Petra Havelky:
„Odpověď na tento dotaz může být poměrně jednoduchá. Je již prakticky jisté, že evropské recyklační cíle obsažené v balíčku oběhového hospodářství neklesnou pod ty vyhlášené v prosinci 2015 Evropskou komisí. V podmínkách ČR je tedy třeba reálně počítat s tím, že z nynějších 33,9 % recyklace komunálních odpadů bude třeba se do devíti let dostat na skoro dvojnásobek, tedy na Evropou požadovaných 60 % k roku 2025.
Český národní plán odpadového hospodářství to však, na rozdíl od některých jiných států EU, zatím nemá stanoveno jako cíl. Logicky takový cíl bude třeba doplnit, a to jak do POH ČR (i krajských POH), tak do nového zákona o odpadech. POH ČR obsahuje alespoň poměrně dobrou predikci vývoje. Z ní plyne, že finálně by se v ČR mělo energeticky využívat 1,4 milionu tun komunálních odpadů, což jako maximum odpovídá i procentuální potřebě k plnění evropských recyklačních cílů. Avšak pouze v případě, že by Evropská komise ustoupila ze své deklarované pozice, že data OH by měla vycházet z dat Eurostatu. Tedy na národní úrovni z dat ČSÚ. S daty Eurostatu o komunálním odpadu v ČR by maximální kapacita pro energetické využití byla samozřejmě nižší.
Uvedená čísla jsou veřejně známá a je logické, že budou zásadní pro rozhodování investorů, zda má smysl do té které technologie investovat. V případě, že by se kapacita některých technologií v ČR naddimenzovala, investor bude mít reálné problémy s tím, že kapacita jeho zařízení by nebyla v souladu s potřebou plnění cílů, ke kterým se ČR zavázala, nebo bude muset, jakožto každý další člen EU, zavázat.
Čistě matematická verze odpovědi na dotaz redakce může být velmi stručně takováto: recyklace 65%, energetické využití 25%, skládkování 10%. Skládkování máme navíc jako jedna z pouhých 7 zemí v EU zakázané. Nad rámec Evropou navrhovaného omezení na 10 % a o šest let dříve než EU. Nyní je třeba vyřešit vyšší příčky v hierarchii a sladit naše cíle s těmi evropskými.
Návrh nového zákona musí doznat podstatných změn zejména ve vztahu k vyšší technologické neutralitě. Stále více sílí hlasy, že návrh zákona není technologicky neutrální a navíc, že jeho ekonomické nastavení je z hlediska sociálních dopadů na občany zcela neakceptovatelné. A jak plyne z již uvedeného, do zákona je třeba doplnit evropské recyklační cíle.“
Odpovědi ostatních oslovených jsou uvedeny v dubnovém čísle Odpadového fóra.
Zdroj: www.caoh.cz s využitím časopisu Odpadové fórum, ilustrační foto Naše voda
10.5.2016 6.20, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě