7.6.2016 9.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Za likvidaci mokřadu padla pokuta 50 000 korun
Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Agria Nížkovice znehodnotila mokřad u Hodějic. Informuje o tom Vyškovský deník s tím, že společnost sice pokutu zaplatila, stále s ní nicméně nesouhlasí.
Svoje hnízdiště měly v polním mokřadu za Hodějicemi nejen běžné druhy ptáků, ale také kriticky ohrožení vodouši rudonozí nebo silně ohrožené bakesiny otavní. Mokřad však v loňském roce částečně zavezla hlínou zemědělská společnost Agria Nížkovice. Za poškození jí ČIŽP udělila pokutu ve výši padesáti tisíc korun. „Navíc musí do konce října vrátit mokřad do původního stavu. Druhy, které tam hnízdily, to velmi ohrozilo,“ odůvodnila mluvčí inspekce životního prostředí Jana Jandová.
Podnik se proti rozhodnutí odvolal k ministerstvu životního prostředí. „Došlo nám zamítavé stanovisko, takže jsme pokutu zaplatili,“ sdělil předseda představenstva Agrie Pavel Pásek. Stále ovšem trvají na svém, že chyba není na jejich straně. „Mokřad, nebo spíš bažina je tam pořád. A větší. Jen se asi o třicet metrů posunul. Nemyslím si, že bychom něco poškodili nebo zničili,“ zdůraznil předseda. Že mají lokalitu uvést do původního stavu, mu připadá nelogické. „Budeme muset vyhrnout velkou hromadu hlíny. S ní pak máme udělat co? Likvidovat ji nebudeme, takže tam zůstane už asi napořád,“ poznamenal předseda.
Rozhořčený je i z toho, že podnik pokutu dostal za zničení hnízdiště chráněného ptáka, ale mokřad stále není zavedený do veřejného registru půd jako chráněné území. „Kdyby to bylo někde vedené, až tak by mi pokuta nevadila. Ale přestože všichni hned poté, co se incident stal, slibovali, že mokřad do registru zařadí, ani skoro po roce se tak nestalo,“ upozornil předseda. Podle mluvčí ČIŽP má ale registr na starosti ministerstvo zemědělství. Tomu však, jak tvrdí Pásek, musí dát podnět rezort životního prostředí. „Což si myslím, že zatím neudělal,“ dodal.
Na poli je teď zasetá pšenice, takže s odvezením hlíny bude muset společnost počkat do konce žní. „To už se mě ale týkat nebude. Jsem znechucený jednáním státních úředníků a i tento případ mě vedl k rozhodnutí z místa předsedy odejít. Ke konci června jsem dal výpověď, takže kdo a jak bude řešit vyvezení zeminy z mokřadu, nevím,“ řekl Pásek.
Zdroj: Vyškovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (mokřad)
7.6.2016 9.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzyAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace