9.6.2016 14.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Každá sedmá zastávka hromadné dopravy zabíjí ptáky
Lidé po celé republice zhodnotili přes dva a půl tisíce zastávek hromadné dopravy na webu zastavky.birdlife.cz. Informoval o tom dnes ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek s tím, že každá sedmá je nebezpečná pro ptáky.
Celosvětově zahyne po nárazu do skleněných ploch přibližně 1 miliarda ptáků. Odhad pro Česko hovoří o statisících. Zastávky na tom mají nezanedbatelný podíl. „K ohodnocení nebezpečnosti zastávky není třeba žádných zvláštních znalostí,” říká Zbyněk Janoška z ČSO. „O většině zastávek stále nevíme nic a pomoci snížit riziko zbytečných úmrtí ptáků může opravdu každý,“ dodává Janoška.
Velké skleněné plochy představují pro ptáky značnou hrozbu. Čiré plochy ptáci často neregistrují a odraz ve skle vytváří dojem, že se za nimi nachází volná krajina. Střety ptáků s těmito stavebními prvky jsou často smrtelné. ČSO dlouhodobě usiluje na zabezpečování budov a protihlukových stěn podél silnic a dálnic, od letoška rozšířila záběr na další druh nebezpečných skleněných ploch – zastávek hromadné dopravy. „S pomocí veřejnosti vybíráme opravdu nebezpečné zastávky, a následně jednáme s majiteli a provozovateli o jejich efektivním zabezpečení,” vysvětluje Janoška.
Ne všechny zastávky jsou totiž pro ptáky nebezpečné – některé jsou vyrobeny z neprůhledných materiálů a i v případě zastávek s velkými prosklenými plochami je riziko výrazně vyšší, jestliže se v okolí vyskytují rozsáhlejší plochy zeleně nebo vodní toky. Zabezpečení zastávek je přitom snadné – skleněnou plochu stačí polepit dostatečně hustě pruhy, pravidelným vzorem či jednotlivými samolepkami tak, aby opticky působila jako bariéra. Veřejnost přitom může vzít osud ptáků i do vlastních rukou a po dohodě s provozovateli přímo nebezpečné zastávky zabezpečit. Vzorem přitom mohou být děti a učitelé škol na pražském Smíchově, ve Vrchlabí, v Manětíně či v Kněževsi. Oblíbené jsou samolepky se siluetami ptáků, ovšem dobře poslouží jakýkoli tvar. Příkladem může být město Rousínov, kde polep tvoří pravidelnou mřížku, Zlín, kde byly jako polep použity horizontální proužky, nebo Kněževes, kde byly netradičně použity graficky zajímavé kruhové prvky. Bohužel stále nejčastěji používané osamocené černé siluety požadovaný efekt nemají.
„Jedna černá silueta dravce je mýtus,“ zdůrazňuje Janoška. „Ptáky neodradí a ti do skla narazí třeba těsně vedle ní. Je nutné, aby byly samolepky vylepeny opravdu hustě a rozbíjely tak dojem souvislé prostupné plochy.”
Kdokoli může nebezpečnost zastávky ohodnotit čtyřmi kliknutími na webové stránce zastavky.birdlife.cz. K nalezení jsou zde také návody a příklady úspěšného zabezpečení rizikových objektů. Do hodnocení se zatím zapojilo přes 130 dobrovolníků a díky jejich aktivitě je již zabezpečeno prvních deset nebezpečných zastávek. Jednou z nich je i zastávka Rousínov (na ilustračním foto před zabezpečením). Na mnoha dalších místech probíhají jednání nebo je zabezpečení přislíbeno (v poslední době například univerzitní budova v Olomouci).
Naše voda, foto (zastávka Rousínov před zabezpečením), autor Jiří Bartl
9.6.2016 14.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Aktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace