23.6.2016 12.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Mníšek je už zásobován pitnou vodou ze Želivky
Na přelomu dubna a května tohoto roku se po několika letech příprav obyvatelé města Mníšek pod Brdy dočkali dlouhodobě připravovaného vybudování a zprovoznění přivaděče pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. Informovala o tom mluvčí 1. SčV, a.s., Kristina Blaszczyková.
„Realizací této strategické stavby došlo k významnému zvýšení stability dodávek pitné vody obyvatelům města, a to zejména po stránce jejího množství. Právě nedostatek vody ve stávajících vodních zdrojích, byl hlavním důvodem, proč se k výstavbě vodovodního přivaděče přistoupilo.“ uvedl Petr Digrin, starosta města Mníšek pod Brdy. Dalším argumentem pro vybudování přivaděče byl rovněž velmi špatný stav původní úpravny vody v Mníšku pod Brdy, která se nacházela na pokraji své morální i fyzické životnosti.
V současné době je již déle než měsíc zásobování města Mníšek pod Brdy pitnou vodou zajišťováno výhradně želivskou vodou z nového přivaděče. Je možné konstatovat, že v souvislosti s odstavením původních zdrojů a jejich nahrazením „pražskou“ vodou, nebyly zaznamenány žádné mimořádné situace ani jakékoliv komplikace. Nenaplnila se ani obava z možného přechodného zakalení dodávané vody vlivem změny charakteru dodávané vody. „Dle prvních výsledků rozborů vzorků vody z nového přivaděče, splňuje kvalita dodávané vody ve všech předepsaných parametrech požadavky na kvalitu vody pitné.“ řekl technolog pitných vod 1. SčV, a.s. Petr Vašek.
Vzhledem k tomu, že želivská voda má oproti původním zdrojům původ ve vodě povrchové, je celkové méně mineralizovaná. Má také nižší obsah vápníku a hořčíku (nižší „tvrdost“), což ocení zejména ti odběratelé, kterým tvrdost vody z původních zdrojů činila potíže. V každém případě bude dodávaná voda pocházet z nejvíce střeženého zdroje pitné vody v České republice, zásobujícího i největší počet obyvatel. V tomto směru lze proto předpokládat spolehlivou garanci její kvality.
„Hlavním přínosem nového přivaděče však zůstává skutečnost, že se obyvatelé Mníšku pod Brdy již nemusí obávat nedostatku pitné vody v podobně suchých letech, jako byl ten loňský, kdy bylo dokonce nezbytné vyhlásit úsporná opatření a doporučit omezit spotřebu vody z vodovodu k některým činnostem“ doplnil Digrin.
Zmíněné přínosy stavby tak vysoce převýší mírné zvýšení ceny vody, ke kterému bylo nezbytné v průběhu roku 2016 přikročit. Schválená výše ceny vodného pro rok 2016 činní 45,02 Kč/m3 bez DPH, což je jen o necelé tři koruny na metr krychlový více než u ceny původní. Běžná domácnost se spotřebou cca 100 m3 vody za rok si tak za vyšší komfort a jistotu dodávky vody připlatí necelých 300 Kč.
Pro úplnost uvádíme, že provozem nového přivaděče byla pověřena společnost VaK Beroun, a.s. Provozovatelem vodovodu v Mníšku pod Brdy i nadále zůstává společnost 1. SčV, a.s., která bude i nadále zajišťovat výběr vodného a stočného od odběratelů. Z hlediska smluvních vztahů a komunikace se proto změna v zásobování obyvatel města nijak nedotkne.
- SčV, a.s. je provozovatelem vodovodů a kanalizací v majetku obcí a měst na Příbramsku, Praze-západ a Praze-východ. Společnost zásobuje pitnou vodou 95 tisíc obyvatel a spravuje 813 kilometrů vodovodní sítě a 571 kilometrů kanalizačních stok. K lepší a dostupnější informovanosti zákazníků slouží zákaznické centrum v Příbrami a kontaktní místa v Sedlčanech, Mníšku pod Brdy, Říčanech, Českém Brodě a Jesenici a nepřetržitá zákaznická linka 840 111 322.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
23.6.2016 12.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace